• شماره تماس: 09123989809
  • ایمیل: info@adriandecor.com
  • ساعت کاری: 08:00-17:00

جاکفشی

کفش‌ها را به حال خودشان رها نکنید

جاکفشی یکی از متعارف‌ترین لوازمی است که در خانه‌ها یافت می‌شود اما خیلی از مردم نمی‌دانند چه نوع جاکفشی‌ای برای فضایی که در اختیار دارند مناسب است و جای مناسب قرار گیری آن کجا است. برخی دیگر نیز اعتقادی به جاکفشی نداشته و کفش‌ها را یک گوشه به حال خودشان رها می‌کنند که این موضوع نه تنها نظم و زیبایی خانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه بهداشت محیط را نیز به خطر می‌اندازد.

از لحاظ فرهنگی، ایرانیان اکثراً کفش‌های خود را بیرون از خانه از پای خود در می‌آورند و با پای برهنه وارد منزل می‌شوند؛ با توجه به زندگی شهری و آپارتمان نشینی این روزها، تصور کنید هنگام رد شدن از جلوی خانه‌ی همسایه خود با کلی کفش روبه رو می‌شوید که هر کدام در یک سمت رها شده است، همین موضوع سبب می‌شود تا شما از آن پس نگاه خوبی نسبت به ایشان نداشته باشید؛ جدا از این که در چنین شرایطی احتمال زیر پا ماندن و خراب شدن کفش‌ها نیز وجود دارد. به هر حال جاکفشی‌ها یکی از لوازمی هستند که تا میزان زیادی به مرتب شدن راهروی آپارتمان‌ها کمک می‌کنند و استفاده از آنها الزامی است.

در برخی نمونه‌های جدیدتر، دیگر تنها بحث محافظت از کفش‌ها در برابر آفتاب، تغییرات دما، گرد و غبار مطرح نیست بلکه جاکفشی باید فضای مناسبی برای نگهداری وسایل مراقبت از کفش مانند واکس، برس، فرچه و… نیز داشته باشد. علاوه بر این موضوع، امروزه جاکفشی‌ها در نمونه‌های آینه دار، کمد دار، نیمکت دار و… تولید می‌شوند که کاربردهای زیادی دارند و مهم‌ترین ویژگی آنها استفاده‌ی بهینه از فضا می‌باشد. جاکفشی علاوه بر اینکه از پراکنده بودن کفش‌ها جلوی درب منزل جلوگیری می‌کند، در صورتی که هماهنگ با دکوراسیون داخلی منزل انتخاب شود، می‌تواند یکی از عناصر مهم در نظم و زیبایی منزل شما به شمار رود.

کدام جاکفشی برای شما مناسب‌تر است؟

همانند سایر لوازمی که در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند، جاکفشی‌ها هم از طرح‌ها و مدل‌های بسیار گوناگونی بهره می‌برند. محصولات تولید شده هرکدام به یک شکل و برای فضا و دکوراسیون خاصی تولید می‌شوند تا با سلایق مختلف سازگار باشند. حتی نحوه باز و بسته شدن درب در مدل‌های درب دار نیز بسیار پراهمیت است. در ادامه به معرفی برخی از این مدل‌ها خواهیم پرداخت.

ساده و بدون درب: در این نمونه از جاکفشی‌ها دربی برای محافظت از کفش در برابر عوامل خارجی وجود ندارد و اغلب از فلزات ساخته می‌شوند که بسیار آسیب پذیر هستند. به همین دلیل خیلی گزینه مناسبی نسبت به سایر نمونه‌ها محسوب نمی‌شوند.

درب دار: عواملی مثل گرد و غبار، بوی نامطبوع برخی از کفش‌ها و سایر مسائل بهداشتی، سازندگان را به فکر تولید محصولات درب دار انداخت که با استفاده از آنها می‌توانیم بیشتر از کفش‌ها و خودمان محافظت نماییم. علاوه بر آن بهره‌مندی از جاکفشی‌های درب دار زیبایی بیشتری به منزل شما می‌دهد و فضای به هم ریخته و شاید کمی کثیف داخل جاکفشی را از چشم میهمانان و همچنین خودتان پنهان می‌کند.

نیمکت دار: این نوع از محصولات ارتفاع کمی دارند و از کشو یا قفسه‌های درب دار برای قرار دادن کفش‌ها بهره می‌برند. بالای این قسمت یک نشیمنگاه در نظر گرفته شده است تا افراد به راحتی روی آن بنشینند و کفش‌های خود را بپوشند. چیزی که در همه‌ی کفش فروشی‌ها می‌بینیم و گمان می‌کنیم این مسئله به خاطر راحتی مشتری است، در صورتی که دلیل مهم‌تری دارد و آن هم خط نیفتادن روی کفش‌ها هنگام امتحان کردن آنها می‌باشد.

آینه دار: همه‌ی کسانی که به تیپ و استایل خود توجه زیادی می‌کنند، دوست دارند بعد از پوشیدن تمام لباس‌ها و قبل خروج از منزل، ظاهر خود را در آینه ببینند تا اگر مشکلی بود آن را برطرف کنند. این جاکفشی‌ها معمولاً دارای جالباسی هم هستند و می‌توانید لباس‌های دم دستی که هر روز به آنها نیاز دارید را در این قسمت قرار دهید.

داشبوردی: خیلی از خانه‌هایی که در آپارتمان‌های مرتفع امروزی شاهد هستیم متراژ خیلی بالایی ندارند و به همین خاطر قرار دادن یک جاکفشی هم می‌تواند فضای خانه را کوچک‌تر نشان دهد. برای چنین شرایطی نوعی جاکفشی طراحی شده است که جای کمتری نسبت به سایر مدل‌ها می‌گیرد. حتی این محصولات برای افرادی که دوست دارند کفش‌های خود را به صورت جداگانه در اتاقشان قرار دهند، بهترین انتخاب است. علت این نام‌گذاری، نحوه‌ی  باز و بسته شدن درب این محصولات است، چراکه شبیه به مکانیزم درب داشبورد ماشین است و سبب می‌شود کفش‌ها به حالت عمودی در جاکفشی قرار گیرند.

چند تکه: یکی از مدل‌های خلاقانه، جاکفشی‌های چند تکه هستند که از قطعه‌های جداگانه تشکیل شده‌اند. ارتفاع در نظر گرفته شده برای بخش‌های مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و نحوه چیدمان آنها می‌تواند به صورت صعودی یا نامنظم باشد که این موضوع به سلیقه‌ی خریداران بستگی دارد. یکی دیگر از مزیت‌های این جاکفشی‌ها حمل و نقل آسان آنها است و به راحتی می‌توان آنها را جابه‌جا کرد.

جاکفشی را کجا قرار دهیم؟

در اکثر منازل، جاکفشی کنار درب یا داخل راهروی ورودی قرار می‌گیرد تا هنگام ورود و خروج از خانه دسترسی به آن آسان باشد. همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، این روزها با توجه به متراژ پایین برخی خانه‌ها که در آپارتمان‌های چندین واحدی شاهد هستیم، انجام این کار کمی دشوار است. اولین پیشنهاد ما به کسانی که با این مشکل مواجه هستند، پیدا کردن فضاهای پرت و بلااستفاده است.

خیلی از خانه‌ها فضاهایی دارند که بلااستفاده هستند و به علت حالت خاص معماری ساختمان و ناهماهنگی‌های دیوار، بخشی از محیط خانه همیشه خالی باقی می‌ماند. شما می‌توانید این مناطق را بیابید و بعد از اندازه گیری دقیق این قسمت‌ها به دنبال خرید یک جاکفشی با این ابعاد باشید یا اینکه برای راحتی بیشتر، سفارش ساخت جاکفشی مختص خودتان را به یک نجار ماهر بدهید.

برخی از طراحان دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌کنند جاکفشی را به داخل اتاق، آشپزخانه یا سایر مناطق منزل منتقل کنید که ما با توجه به مسائل مربوط به بهداشت افراد از نظر جسمی و روانی، همچنین بحث نگهداری و دوام جاکفشی، خیلی موافق چنین روش‌هایی نیستیم. پیشنهاد دیگری که به شما می‌دهیم استفاده از جاکفشی‌های داشبوردی است که کفش را در حالت عمودی قرار می‌دهد و جای خیلی کمی را اشغال می‌کند.

در مجموع اگر جاکفشی باعث می‌شود محل ورود و خروج خانه باریک‌تر شود و عبور از آن دشوار شود، بهتر است به جای منتقل کردن آن به مکانی دیگر از این ترفندها استفاده کنید مگر اینکه چاره‌ی دیگری نداشته باشید. بالکن خانه هم در چنین شرایطی می‌تواند مکان مناسبی باشد به شرطی که برای آن سایه‌بان طراحی شود تا در برابر باران و تابش نور خورشید از جاکفشی محافظت شود. همچنین اگر جاکفشی‌تان از چوب، ام دی اف یا فلز ساخته شده، نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد تا موجب از بین رفتن آن نشود.

نوع  درب‌ها و دستگیره‌ها

همان‌طور که طراحی جاکفشی‌ها با یکدیگر متفاوت است، نحوه‌ی باز و بسته شدن درب‌ها نیز از تنوع خوبی بهره می‌برد. بعد از پیدا کردن جای مناسب برای جاکفشی چالش بعدی این است که آیا در این مکان می‌توان درب جاکفشی را کامل و بدون مزاحمت باز نمود یا خیر؟! پس بسته به محل جای گیری، نوع باز شدن درب‌ها می‌تواند متفاوت باشد. لولایی، ریلی، داشبوردی، کرکره ای و فشاری برخی از مدل‌های شناخته شده در این زمینه محسوب می‌شوند.

در مورد نمونه‌های داشبوردی که در بخش “کدام جاکفشی برای شما مناسب است؟” توضیحات لازم را خدمتتان ارائه نمودیم اما اگر بخواهیم بیشتر در مورد سایر مدل‌ها توضیح دهیم، نمونه‌های لولایی همان درب‌های معمولی هستند که در اکثر خانه‌ها می‌توان آنها را مشاهده کرد؛ این درب‌ها معمولاً از دو یا چند لولا بهره می‌برند که در یک طرف تعبیه شده و درب حول آن محور باز و بسته می‌شود. این محصولات برای خانه‌هایی مناسب هستند که راهروی ورودی با عرض مناسب دارند.

اگر راهروی ورودی خانه‌ی شما عرض کافی برای درب‌های لولایی را ندارد اصلاً خودتان را نگران نکنید؛ نمونه‌های ریلی، آکاردئونی و کرکره‌ای به کمک شما خواهند آمد. در مدل‌های ریلی و آکاردئونی با جابه‌جا کردن درب به سمت چپ یا راست می‌توانید آن را باز و بسته کنید و در نمونه‌های کرکره ای همین رویه اما با حرکت در جهت بالا و پایین برقرار است. در مدل‌های فشاری یا مگنتی تنها با اعمال نیروی کوچکی به سمت داخل جاکفشی، درب باز یا بسته می‌شود.

در سایر نمونه‌ها که مانند درب‌های فشاری نیستند و باید برای باز و بسته کردن آنها از دستگیره استفاده کرد، بهتر است فرم و شکل دستگیره‌ها به گونه‌ای باشد که گوشه‌های تیز نداشته و خیلی از سطح جاکفشی بیرون نباشد تا هنگام عبور از کنار آن به لباستان گیر نکند و آن را پاره نکند.

هنگام خرید جاکفشی به چه نکاتی باید توجه کنیم

جاکفشی هم مانند سایر لوازم منزل باید با دقت خریداری شود در غیر این صورت احتمال دارد بعد از مدت کوتاهی شما از انتخاب خود پشیمان و مجدداً مجبور به پرداخت هزینه‌ای دیگر شوید. پس بهتر است چند نکته‌ی ساده، مانند اندازه گیری ابعاد فضای مد نظرتان برای قرار دادن جاکفشی، محاسبه‌ی تعداد کفش‌هایی که قرار است در جاکفشی قرار بگیرند و هماهنگی آن با سایر لوازم خانه را در نظر بگیرید تا احتمال پشیمانی بعد از خرید را تا جای ممکن کاهش دهید.

بهتر است ابعاد مکانی که تصمیم گرفته‌اید تا جاکفشی را در آنجا قرار دهید به طور دقیق با متر اندازه گیری کنید و تنها به اندازه‌ی تقریبی‌ای که با چشمانتان دارید بسنده نکنید تا بعد از خریدن جاکفشی ابعاد آن بزرگ‌تر از مکان شما نباشد. مورد بعدی محاسبه‌ی تعداد دقیق کفش‌ها است. شاید شما به طور ذهنی تخمین بزنید که نیاز به یک جاکفشی با ده جای کفش دارید در صورتی که کفش‌هایی دارید که آن لحظه به فکرتان نمی‌رسد. همچنین پیشنهاد ما این است محصولی خریداری کنید که تعداد قفسه‌های آن بیشتر از تعداد کفش‌های فعلی شما باشد تا در صورت خریداری کفش‌های جدید، جای کافی برای نگه داشتن آنها داشته باشید.

طبقه‌هایی را با ارتفاع بیشتر در نظر بگیرید تا کفش‌های ساق بلند مانند بوت و نیم بوت بدون فشار داخل آن قرار گیرد. اکثر جاکفشی‌ها چنین ویژگی‌ای ندارند و چون به زور کفش‌های ساق بلند را داخل آن قرار می‌دهند، بعد از مدتی محل تا شده خط افتاده و دیگر ترمیم نمی‌شود.

اگر واکس یا پاک کننده‌های ویژه‌ای برای کفش‌های خود دارید، بهتر است جاکفشی‌ای که خریداری می‌کنید یک کشو برای نظم دادن به لوازم مراقبت از کفش داشته باشد. در مورد تهویه جاکفشی هم باید بگوییم که همان مقدار هوایی که در حالت عادی بین داخل و خارج جاکفشی جابه‌جا می‌شود برای تهویه کافی است و نیازی به باز گذاشتن درب جاکفشی نیست.

نکات بهداشتی را فراموش نکنید

با توجه به اینکه گفتیم سیستم تهویه خاصی برای جاکفشی مورد نیاز نیست، بهتر است محلی کنار یا بالای جاکفشی تعبیه نمایید و کفش‌هایتان را پیش از قرار دادن داخل جاکفشی، برای چند دقیقه در آن محل قرار دهید تا اگر کفش عرق کرده بود، پارچه‌ی آن خشک شده و از رشد قارچ‌ها جلوگیری شود.

قبل از قرار دادن کفش در جاکفشی آن را تمیز کنید، این کار موجب می‌شود آلودگی کمتری وارد خانه و جاکفشی شما شود. به علاوه هنگامی که برای رفتن به جایی عجله دارید، این کار می‌تواند در صرفه جویی زمان به شما کمک کند. در نهایت جاکفشی باید ماهی یک بار ضدعفونی شود تا از انتشار میکروب‌ها به داخل خانه جلوگیری کند.

09123989809
09123989809