• شماره تماس: 09123989809
  • ایمیل: info@adriandecor.com
  • ساعت کاری: 08:00-17:00

درب ضد سرقت

خانه و محل کار خود را ايمن سازيد

همیشه در هر شرایط و هر منطقه‌ای، افرادی سودجو وجود دارند که چشم به اموال دیگران بسته‌اند و به دنبال فرصتی مناسب برای به سرقت بردن دارایی و ثروت دیگران هستند. با توجه به خطراتی که پیرامون زندگی افراد وجود دارد، روز به روز تمایل مردم به افزایش سطح امنیتی محیط خود بیشتر از پیش می‌شود. در گذشته برای حفاظت از محیط‌های خاص از قفل یا حفاظ استفاده می‌کردند اما در حال حاضر این لوازم توانایی جلوگیری از ورود سارقین را نداشته و به راحتی آنها را از سر راه برمیدارند. با توجه به میزان اهمیت لوازم و دارایی‌هایی که داخل خانه، انبار یا محل کار شما وجود دارد، می‌توانید از گزینه‌های مختلفی نظیر نرده با قفل‌های بزرگ کتابی، دوربین مداربسته، گاوصندوق‌های بزرگ، دزدگیر اماکن و درب ضد سرقت استفاده نمایید.

معمولاً مقدار هزینه‌ای که برای تأمین سطح امنیت یک مکان به کار می‌رود با میزان اشیاء و لوازم قیمتی داخل آن محیط تناسب دارد؛ به طور مثال اگر صاحب یک فروشگاه بزرگ لوازم خانگی هستید، علاوه بر استفاده از کرکره و قفل‌های مختلف، می‌توانید از دوربین‌های مداربسته و دزدگیر استفاده نمایید؛ اما برای منزل یا دفاتر با وسایلی عادی که در هر مکانی یافت می‌شود، یک درب ضد سرقت می‌تواند کافی باشد و امنیت محیط شما را تأمین نماید. علاقه‌ی انسان به حفظ امنیت سبب شده تا تولید لوازم حفاظتی نظیر درب ضد سرقت رونق خاصی پیدا کند. به دلیل احساس نیاز مردم برای انتخاب یک محصول قابل اطمینان و با کیفیت، مطلبی را درباره‌ی ویژگی‌های درب ضد سرقت آماده کرده‌ایم که شما عزیزان را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

با درب‌هاي ضد سرقت بيشتر آشنا شويد

درب‌های چوبی که از گذشته تا به امروز برای حفظ ایمنی منازل و دفاتر به کار گرفته می‌شوند، کاملاً ایمن نبوده و سارقین می‌توانند به راحتی این گونه درب‌ها را بشکنند و یا آنها را از لولا جدا کرده و وارد خانه شوند. اما درب‌های ضد سرقت در برابر هرگونه فشار و ضربه ایمنی بالاتری دارند و راه ورود متجاوزین را تا میزان زیادی دشوار می‌کنند. این نوع از درب‌ها از نظر قفل بسیار تقویت شده‌اند و در صورت قفل بودن، تقریباً امکان باز کردنشان وجود ندارد.

نوع ساختار و اجزای سازنده

ساختار این درب‌ها با نمونه‌های معمولی کاملاً متفاوت می‌باشد اما از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی بین آنها احساس نمی‌شود؛ هر دوی آنها از یک چارچوب یا بدنه، لولا، قفل و دستگیره تشکیل شده‌اند. برخلاف درب‌های چوبی که به طور یک دست از چوب، با یک نوع ساختار تولید می‌شوند، درب‌های ضد سرقت به شکل لایه‌لایه طراحی می‌شود؛ لایه‌های داخلی که در این محصولات شاهد هستیم بسته به سلیقه شرکت سازنده‌ی آن، شامل مواردی نظیرشیشه، آلومینیوم، فولاد، بتن، پشم سنگ و یونولیت نسوز می‌شود که توسط روکشی از انواع چوب و فرآورده‌های آن، PVC یا فلزاتی نظیر آهن، فولاد، استیل و آلومینیوم پوشیده می‌شود. لایه‌هایی که در قسمت داخلی این محصول استفاده می‌شود، جهت افزایش دوام در برابر آتش و عایق سازی در برابر صدا و دما به کار گرفته می‌شوند.

شاید وقتی شروع به خواندن این بخش کردید، این سؤال برایتان پیش آمده باشد که تا به حال هیچگاه لولای درب ضد سرقت را مشاهده نکرده‌اید اما اگر لولایی وجود ندارد چرا ما به آن اشاره کرده‌ایم؟ در این باره باید بگوییم که لولای این محصولات برخلاف نمونه‌های معمولی کاملاً در داخل بدنه‌ی درب پنهان شده‌اند و از بیرون قابل رویت نیستند و این موضوع امکان نفوذ از این قسمت را برای سارقین غیر ممکن می‌سازد؛ طراحی درب نباید به گونه‌ای باشد که شکاف بین چهار چوب و درب بیش از 5 میلیمتر باشد، چراکه در این حالت باز کردن درب توسط یک میله‌ی خمیده امکان پذیر خواهد بود.

اگر قصد دارید درب ضد سرقتی که خریداری می‌کنید را برای ورودی کارخانه یا کارگاهی نصب کنید، یا در محیطی زندگی می‌کنید که سارقین زمان کافی برای انجام عملیات‌های مختلف جهت بازگشایی درب منزل شما را دارند، باید نمونه‌های مستحکم‌تری را به کار بگیرید. با توجه به اینکه اغلب کارخانه‌ها و کارگاه‌ها خارج از شهر قرار دارند، امکان تخریب آنها برای سارقین وجود دارد؛ با این تفاسیر شما نیازمند دربی با لایه‌های فولادی یا بتنی ضخیم‌تری هستید که در هر دو طرف درب قرار گرفته باشد و توسط موادی تحت نظیر ضد اسید، ضد تخریب و ضد برش فاصله میان آنها پر شده باشد؛ با این کار راه نفوذ به کمک روش‌های پر سر و صدا را هم برای سارقین می‌بندید.

نوع پوشش بیرونی درب‌های ضد سرقت با توجه به سلیقه و نیاز افراد انتخاب می‌شود، اما این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط مکانی شما نیز در انتخابتان بی تأثیر نخواهد بود؛ به عنوان مثال اگر در منطقه‌ای مرطوب زندگی می‌کنید، حتماً باید از رویه‌های ضد رطوبت نظیر پی وی سی استفاده کنید تا در اثر مجاورت درب با رطوبت موجود در هوا، به لایه‌ی رویی آسیبی ایجاد نشود چراکه پس از آن امکان صدمه دیدن لایه‌های داخلی نیز وجود دارد.

در خصوص مواردی که در این بخش ذکر شد، باید به یک سری نکات اشاره کنیم که دانستن آنها می‌تواند شما را در خرید محصولی باکیفیت‌تر کمک کند. در مورد چهارچوب‌ها باید بگوییم که علاوه بر مرغوب بودن متریال به کار رفته، جوش ورق‌ها در محل‌های اتصال باید به صورت یک تکه باشد و به صورت نقطه‌نقطه انجام نشود. همچنین با توجه به مواد به کار رفته در این محصولات، وزن آنها خیلی سنگین‌تر از درب‌های معمولی می‌باشد، به همین خاطر باید آنها را بر روی بیش از دو لولا پیاده سازی کرد.

کدام مدل قفل برای شما مناسب‌تر است؟

هر چقدر هم درب شما از مواد مستحکم و غیر قابل نفوذی ساخته شده باشد، اگر قفل مناسبی بر روی آن نصب نشده باشد احتمال باز شدن آن وجود دارد. پس می‌توان گفت که آخرین و مهم‌ترین عاملی که درب‌های ضد سرقت را غیر قابل نفوذ می‌کند، قفل آن است و اگر دقت لازم در ساخت و نصب آن به کار گرفته نشده باشد، تمام هزینه‌هایی که برای حفاظت از خانه‌ی خود کرده‌اید ناکارآمد می‌شود.

قفل‌های معمولی دارای یک زبانه هستند که این موضوع سبب می‌شود با اعمال ضربه‌ای به راحتی شکسته شود. این مشکل در قفل‌های حرفه‌ای تا میزانی حل شده و در آنها به جای یک زبانه، از چند زبانه استفاده می‌شود که از چهار سمت به بدنه‌ی درب چفت می‌شوند. هرچه تعداد این زبانه‌ها بیشتر باشد، سطح امنیت نیز افزایش می‌یابد و این موضوع سبب می‌شود تا بدون داشتن کلید امکان باز کردن درب تقریباً غیر ممکن شود. در ساخت درب‌های ضد سرقت نیز از قفل‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود، این قفل‌ها به دو دسته‌ی کلیدی و هوشمند تقسیم می‌شوند که به آنها خواهیم پرداخت.

قفل کلیدی

این نوع قفل‌ها از گذشته تا کنون برای ساخت درب‌ها به کار گرفته می‌شوند و از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. دلیل این محبوبیت نه برای امنیت بالا، بلکه به خاطر قیمت پایینشان نسبت به سایر قفل‌ها می‌باشد. به هر حال همان‌طور که اول متن اشاره کردیم، نیازی نیست همه‌ی مکان‌ها از امنیت صد درصدی برخوردار باشند و همین که تا میزان قابل قبولی ایمنی لازم را داشته باشند کافی است. اگر قصد استفاده از چنین قفل‌هایی دارید، حتماً از کیفیت مغزی به کار گرفته شده مطمئن شود و سعی کنید از نمونه‌هایی استفاده کنید که زبانه‌های بیشتری دارند؛ چراکه این موضوعات، کار را برای سارقین دشوارتر خواهد کرد.

قفل هوشمند

این روزها دیگر ورود به منازل و ادارات بسیار آسان شده است؛ تنها با قرار دادن دست خود بر روی صفحه‌ای هوشمند یا نزدیک کردن کارتی به آن می‌توانید قفل درب را باز کنید و از آن عبور کنید. از جدیدترین نوع قفل‌های تولید شده موجود در بازار می‌توان به نمونه‌های هوشمند یا کامپیوتری اشاره کرد که علاوه بر افزایش سطح امنیتی محیط، کار افراد برای ورود به مجموعه را نیز راحت کرده است. برای اینکه این سیستم هنگام قطع برق از کار نیفتد و به کار خود ادامه دهد، یک منبع تغذیه داخل دیوار قرار می‌گیرد، زیرا در صورت خاموش شدن سیستم بازگشایی، امکان ورود به هیچ روش دیگری وجود نخواهد داشت. درب‌های ضد سرقت که به قفل‌های هوشمند مجهز هستند بهترین انتخاب برای جلوگیری از ورود افراد ناشناس می‌باشند. اما همان‌طور که اشاره کردیم خود قفل‌های هوشمند نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند، اثر انگشتی و کارتی:

قفل اثر انگشتي: اگر قصد خرید یک قفل هوشمند برای اداره یا کارخانه‌ی خود را دارید، بهترین انتخاب می‌تواند قفل اثر انگشتی باشد. شما با کمک امکاناتی که در اختیارتان قرار داده می‌شود، می‌توانید اثر انگشت تمامی کارکنان خود را بر روی آن ثبت کنید تا در صورت لمس سنسور تشخیص اثر انگشت توسط افراد از پیش تعیین شده، قفل درب باز شود. در صورتی که فرد پشت درب شخصی ناشناس باشد که اثر انگشتش بر روی سیستم ثبت نشده باشد، سیستم با تشخیص این موضوع، به اهالی داخل مجموعه هشدار می‌دهد و آنها را از وجود آن شخص آگاه می‌سازد.

حافظه داخلی این سیستم می‌تواند اثر انگشت افراد زیادی را به ثبت برساند، اما شخصی که اجازه‌ی ورود به تنظیمات این سیستم را دارد می‌تواند هر کدام از اثر انگشت‌های ثبت شده در سیستم را در هر زمانی پاک کند که در این صورت آن شخص دیگر اجازه‌ی ورود به منزل یا محل کار را نخواهد داشت.

قفل کارتی: برای بازگشایی این درب‌ها شما نیاز به یک کارت دارید تا بر روی پنل هوشمندی که کنار درب تعلیه شده، قرار دهید و پس از تشخیص درست بودن کارت توسط سیستم، درب برای شما باز می‌شود. توسط نرم افزاری که از پیش طراحی شده، می‌توان تعیین کرد چه کارتی می‌تواند کدام درب‌ها را باز کند. این سیستم اغلب در هتل‌های مدرن پیاده سازی می‌شود تا علاوه بر اینکه از جان و مال میهمانان خود پاسداری می‌کنند، آنها را از شر کلیدهای پر سر و صدا هم راحت کنند.

آيا همه‌ي درب‌هاي ضد سرقت به يک شکل هستند؟

پاسخ این سؤال قطعاً منفی است؛ با توجه به این موضوع که بسیاری از درب‌های ضد سرقت برای منازل و ادارات لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، در نتیجه زیبایی آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ظاهر درب ورودی علاوه بر دکوراسیون خارجی، بر روی فضای داخلی نیز تأثیر گذار است، پس باید طرح و رنگ آن به گونه‌ای باشد که با هر دوی آنها همخوانی داشته باشد. اگر این موضوع که هماهنگی میان هر دو گزینه را به صورت همزمان ایجاد نمایید برایتان دشوار است، پیشنهاد ما این است که سعی کنید درب ورودی خود را بیشتر با دکوراسیون خارجی منزل یا محیط کار خود هماهنگ کنید، زیرا اولین تأثیر گذاری محیط بر روی افرادی که به خانه یا محل کار شما می‌آیند، توسط درب ورودی ایجاد می‌شود.

برخلاف تصور بسیاری از مردم، طیف رنگی گوناگونی را در بین درب‌های ضد سرقت شاهد هستیم. برخی تصور می‌کنند درب ضد سرقت تنها در دو رنگ قهوه‌ای تیره تولید می‌شود اما امروزه این محصولات در رنگ‌های سفید، مشکی، ماهگونی، گردویی، فندقی و… نیز تولید می‌شوند.

با اینکه هدف اصلی از خرید این محصولات حفظ امنیت مجموعه است، اما تولید کنندگان در تلاش همواره هستند تا زیبایی این محصولات را افزایش دهند تا سهم بیشتری از بازار را به تصاحب خود در آورند. اما این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که با اینکه زیبایی خانه یا محل کار مهم است ما مراقبت و حراست از آن اهمیت بسیار بیشتری دارد.

سخن پایانی

این مقاله کوتاه یک راهنما جهت خرید درب‌های ضد سرقت بود که در آن سعی کردیم به تمامی نکات مربوط به این گونه درب‌های ورودی، نظیر نوع ساختار آنها، متریال به کار گرفته شده، ویژگی‌ها، نوع قفل و ظاهرشان اشاره کنیم. اگر برای شما هم جزء افرادی هستید که در کنار زیبایی به امنیت خانه‌ی خود هم اهمیت می‌دهید، پیشنهاد ما انتخاب یک درب ورودی ضد سرقت مستحکم و شکیل است؛ حال اگر این مطلب را با دقت کافی مطالعه نکرده‌اید، حتماً یک بار دیگر آن را با تمرکز کافی مطالعه نمایید.

09123989809
09123989809