• شماره تماس: 09123989809
  • ایمیل: info@adriandecor.com
  • ساعت کاری: 08:00-17:00

درب ها

درب و انواع آن

به احتمال زیاد تاکنون به این مسئله دقت نکرده‌اید که درب‌ها می‌توانند چه تأثیری بر روی جذابیت محیط داشته باشند. شما برای ورود به هر فضای کوچک یا بزرگی نیاز دارید تا از یک درب عبور کنید، حتی در زمان‌های دور افراد برای ورود به یک شهر هم نیاز داشتند تا از یک دروازه عبور کنند تا وارد شهر شوند. درب‌ها ابتدا با هدف محافظت از محیط ساخته می‌شدند اما با گذشت زمان و بیشتر شدن اهمیت زیبایی و جذابیت در بین مردم، بیشتر به ظاهر درب‌ها و همخوانی آن‌ها با محیط توجه شد.

از نظر روانشناسی این موضوع ثابت شده است که همیشه درب‌ها یک پیش زمینه‌ی ذهنی در مورد آنچه پشت آنها قرار دارد به افراد می‌دهند. به عنوان مثال اگر شما در مقابل یک درب مشکی بزرگ و مجلل با حفاظ‌های طلایی رنگ قرار بگیرید و پس از باز شدن درب با یک زمین خاکی پنجاه متری مواجه شوید، قطعاً غافل گیر خواهید شد، چراکه با دیدن آن درب مستحکم و گران قیمت، ذهن شما در انتظار مواجهه با یک مکان بزرگ و باشکوه بوده است.

می‌بینید که سبک درب به کار رفته در محیط شما تا چه میزان می‌تواند بر روی افراد تأثیر گذار باشد. اگر به هماهنگی میان درب‌ها و سبک دکوراسیون خود توجه لازم را نداشته باشید، قطعاً از جذابیت فضای شما کاسته می‌شود. علاوه بر ضرورت رعایت هماهنگی میان درب‌ها، سبک دکوراسیون و مساحت محیط، نوع نیاز شما هم از اهمیت بالایی برخوردار است. گاهی امنیت مجموعه بسیار مهم است و باید از درب ضد سرقت استفاده شود، گاهی نیز میزان مقاومت درب در برابر مواد شوینده و شرایط محیطی دارای اهمیت است که ورق‌های PVC می‌توانند مشکل شما را حل کنند؛ پس قبل از خرید یک درب باید حتماً به چنین نکاتی توجه کنید و انواع آنها را به خوبی بشناسید تا بتوانید با یک انتخاب مناسب تفاوت چشمگیری در دکوراسیون خود ایجاد کنید.

درب‌ها در مدل‌های گوناگون برای کاربردهای مختلف و با مواد اولیه متفاوت تولید می‌شوند. اگر قصد تغییر در دکوراسیون خود را دارید یا به دنبال ساخت فضایی جدید با یک طراحی بدون نقص هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا با تمام موارد فوق آشنا شوید، چراکه می‌تواند یک راهنمای خرید بسیار خوب برای شما باشد.

تنوع فراوان در ساخت و نوع کاربرد درب‌ها

درب‌ها در طرح‌ها و مدل‌های مختلف، مخصوص سبک خاصی طراحی می‌شوند. این محصولات در سه دسته‌ی اصلی داخلی، ورودی و ضد حریق تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام در محیط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک طراح دکوراسیون داخلی با علم و تجربه‌ای که در این زمینه دارد می‌تواند به شما کمک کند تا محصولی را برگزینید که بیشترین میزان هماهنگی با سبک دکوراسیون شما و سایر لوازم به کار رفته در محیط را داشته باشد.

درب داخلی

تمامی درب‌هایی که در بخش‌های داخلی خانه یا محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرند، اصطلاحاً درب داخلی نامیده می‌شوند. این درب‌ها اغلب از چوب، شیشه و PVC تولید می‌شوند و مکانیزم باز و بسته شدن آن‌ها متنوع بوده و در نمونه‌های لولایی، کشویی و محوری قابل مشاهده هستند.

همیشه باید نسبت به طرح و رنگ درب داخلی توجه ویژه‌ای صورت پذیرد، چراکه به صورت مستقیم و در چندین جای مختلف با عناصر موجود در منزل یا محل کار در ارتباط هستند؛ اگر بتوانید انتخاب مناسبی در این زمینه انجام دهید، قطعاً تغییر مثبتی بر روی زیبایی خانه‌ی خود شاهد خواهید بود.

هرکدام از این مواد اولیه‌ای که در ساخت این گونه محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا مکانیزم باز و بسته شدن آن‌ها دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند که به صورت تخصصی‌تر در صفحه‌ی مربوط به درب‌های داخلی به معرفی آنها پرداخته‌ایم.

درب ورودی

اولین چیزی که هنگام ورود به یک مکان جدید با آن مواجه می‌شوید، درب ورودی است. بعد از درب داخلی، این درب ورودی است که افراد بیشترین برخورد را با آن دارند؛ حتی در ادارات و دفاتر که مراجعه‌ی حضوری مشتریان را شاهد هستیم، درب ورودی خیلی بیشتر از درب‌های داخلی دیده می‌شود.

شاید بسیاری از افراد گمان کنند درب ورودی تنها بر روی زیبایی دکوراسیون خارجی تأثیر گذار است و تنها گذرگاهی بین داخل و خارج از خانه است، اما در صورت عدم همخوانی درب با دکوراسیون داخلی شما، امکان دارد تمام زحمت‌های شما برای داشتن یک دکوراسیون بی نقص از بین ببرد.

درب ورودی، اغلب به صورت مستقیم به کوچه یا خیابان راه دارد؛ جنس موادی که در ساخت این درب‌ها به کار گرفته می‌شود بسیار مهم است. درب‌هایی که به محیط‌های خارجی راه پیدا می‌کنند و مورد تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند، باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند تا دچار پوسیدگی یا تغییر رنگ نشوند. اغلب ساختمان‌هایی که رو به شمال قرار دارند، کمتر در مقابل نور آفتاب قرار می‌گیرند و نیازی نیست برای آنها وسواس به خرج دهید اما برای ساختمان‌هایی که در سایر جهت‌های جغرافیایی قرار می‌گیرند، بهتر است از مواد مقاوم یا تاق‌نماها استفاده کنید تا آسیبی به درب ورودی شما وارد نشود.

اما مهم‌ترین وظیفه‌ی درب‌های ورودی محافظت از ساختمان است. اگر درب ورودی به اندازه‌ی کافی مستحکم نباشد، امکان ورود افراد مختلف به منزل یا محل کار شما وجود دارد، و این مسئله می‌تواند برای شما، عزیزان و اموالتان خطر آفرین باشند. شما برای بالا بردن سیستم امنیتی مجموعه‌ی خود می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید، مانند نصب دزدگیر یا دوربین مدار بسته، اما یکی از روش‌های موجود، به کارگیری درب ورودی ضد سرقت می‌باشد که از بالاترین سطح امنیت برخوردار است و باز کردن قفل آن بسیاردشوار است.

درب ضد سرقت

همان‌طور که در متن فوق اشاره کردیم، یکی از اصلی‌ترین وظایف درب ورودی، محارست از مجموعه است؛ در راستای رفع این نیاز، درب‌های ضد سرقت طراحی و تولید شدند که با گذشت بسیار زمان کمی، در بین مردم محبوبیت خاصی پیدا کردند. درب‌های ضد سرقت از نظر امنیت و شکل داخلی تفاوت زیادی با هم ندارند؛ همه‌ی آنها وزن زیادی دارند و در ساخت کلاف داخلی و قسمت میانی اغلب آنها، ورقه‌های فلزی به کار گرفته می‌شود.

با این تفاسیر تفاوت قیمتی که در این محصولات شاهد هستیم به دلیل تفاوت ظاهری در طرح‌های کارشده و جنس روکش آن است؛ رویه‌هایی که بیشتر برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل انواع مختلفی نظیر رویه‌ی برجسته‌ی لوکس، برجسته‌ی اکونومی، CNC و PVC می‌باشد که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. این موضوع را در نظر داشته باشید که این روکش به روی میزان امنیت درب شما تأثیری نخواهد گذاشت و نمی‌توان گفت که کدامیک دارای امنیت بالاتری می‌باشد.

درب لابي

یکی دیگر از درب‌هایی که در گروه درب‌های ورودی قرار می‌گیرد، درب لابی است. آنها معمولاً در ساختمان‌های شیک و مجلل به کار گرفته می‌شوند، زیرا هدف استفاده از آنها افزایش جذابیت ظاهری ساختمان می‌باشد. درب لابی در ساختمان‌های چند طبقه و باغ‌ها به دو صورت به کار گرفته می‌شوند؛ حالت اول به این شکل است که شما بعد عبور از درب ورودی اصلی ساختمان یا باغ، که رو به خیابان باز می‌شود، وارد یک راهروی چند متری یا یک فضای آزاد شده و پس از آن با درب لابی مواجه می‌شوید که پشت آن سالن اصلی ساختمان یا بخش نگهبانی و سالن انتظار قرار دارد. در حالتی دیگر، این درب‌ها به صورت مستقیم رو به خیابان باز می‌شوند و درب دیگری جلوی آنها قرار ندارد و افراد پس از گذراندن آن به سالن اصلی ساختمان وارد می‌شوند؛ در این گونه موارد پیشنهاد ما این است که درب‌های لابی ضد سرقت به کار گرفته شوند تا امنیت ساختمان نیز تأمین شود.

درب لابی اغلب به صورت سه لنگه طراحی و تولید می‌شود که دو لنگه‌ی آن ثابت و یک لنگه‌ی آن برای ورود و خروج، متحرک در نظر گرفته می‌شود. بیش از 80 درصد درب‌هایی که به این منظور تولید می‌شوند از جنس چوب هستند. چوب متریالی است که جلال و شکوه را به همراه می‌آورد، البته همین مسئله سبب بالا بودن قیمت این محصولات نسبت به سایر درب‌ها می‌شود. علاوه بر چوب می‌توان از فلزات هم برای ساخت چنین محصولاتی استفاده کرد اما قطعاً شکوه نمونه‌های چوبی را نخواهد داشت.

چوب درختانی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند، طی سه مرحله در دمای خاص که متناسب با نوع چوب بکار رفته باشد، خشک می‌شود که این امر از تاب خوردگی چوب جلوگیری کرده و طول عمر درب را افزایش می‌دهد.

درب‌های لابی به عنوان یکی از نفیس‌ترین انواع درب شناخته می‌شود و از ویژگی‌های خاص آن می‌توان به ارتفاع زیاد و طراحی کارشده به صورت معرق یا حکاکی اشاره کرد؛ البته برخی از این محصولات با ارتفاع درب معمولی ساخته می‌شوند که باز هم جذابیت زیادی دارند اما قطعاً عظمت نمونه‌هایی که دارای ارتفاع 4 یا 5 متری هستند را دارا نخواهند بود. برای تزئین این درب‌ها می‌توان از برخی فلزات یا شیشه‌ی سند بلاست استفاده نمود تا جلوه‌ی بهتری به ساختمان بدهند.

درب ضد حریق

یکی از انواع درب که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه سازندگان سازه‌ها قرار گرفته است، درب‌های ضد حریق هستند. اغلب در ساختمان‌ها و کارخانه‌های بزرگ، از اینگونه درب‌ها استفاده می‌شود تا هنگام آتش سوزی، افراد فرصت و زمان بیشتری برای فرار از آتش داشته باشند و علاوه بر آن آتش دیرتر به نقاط مختلف ساختمان برسد و آسیب کمتری به سازه وارد شود. درب ضد حریق را با نام درب خروج اضطراری نیز می‌شناسند چراکه در ساختمان‌های چند طبقه، آنها در قسمت ورود به پاگرد پله‌های اضطراری نصب می‌شوند.

طریقه‌ی ساخت این درب‌ها به گونه‌ای است که پشم سنگ، به عنوان عایق حرارتی در فضای داخلی به کار گرفته می‌شود؛ این ماده تا 750 درجه‌ی سانتی‌گراد در برابر حرارت مقاوم بوده و این موضوع به سازندگان کمک می‌کند تا با به کار گیری یک لایه‌ی بیرونی مناسب، محصولی تولید کنند که تا 800 درجه سانتی‌گراد در برابر آتش مقاوم باشد. مدت زمانی که می محصولات توانند در برابر آتش مقاومت کنند، بسته به حجم آتش و شرایط ورود و خروج اکسیژن با محل آتش گرفته، بین 1 تا 4 ساعت تخمین زده می‌شود.

حرارت آتش تنها به خود درب وارد نمی‌شود و چهارچوبی که آن را نگه داشته نیز تحت فشار حرارت وارده قرار می‌گیرد. معمولاً چهارچوب درب ضد حریق از جنس فولاد ساخته می‌شود و روکش آنها نیز از ورق فولاد با پوشش رنگ تمام کوره‌ای می‌باشد. اما وقتی بحث آتش در میان است، پس حتماً همراه آن دود هم هست؛ به همین منظور اطراف درب با یک نوع لاستیک درزگیر نسوز پوشانده می‌شود تا مانع از خروج دود از اطراف آن شود.

درب‌ها اغلب از چه متریالی ساخته می‌شوند؟

یکی دیگر از مواردی که درب‌ها را از هم مجزا می‌کند، جنس مواد بکار رفته در ساخت آنها است. مواردی نظیر محیطی که درب در آن نصب می‌شود، نوع کاربرد آن، مکانیزم باز و بسته شدن و مرطوب بودن یا نبودن فضا، بر روی متریالی که در ساخت درب به کار می‌رود تأثیر گذار هستند. محبوب‌ترین متریال‌هایی که در ساخت این محصولات به کار گرفته می‌شوند شامل موادی نظیر چوب، ام دی اف، انواع فلز و PVC می‌باشد.

چوب

درب‌هایی که از جنس چوب ساخته می‌شوند اغلب به عنوان درب ورودی یا داخلی در منازل و ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرند. از گذشته تا به امروز، چوب به عنوان متریالی محبوب برای ساخت درب اتاق‌ها به کار گرفته می‌شد؛ بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم ماده‌ی محبوب‌تری جهت استفاده برای ساخت این محصول یافت نشده است.

در هنگام خرید این درب‌ها باید دقت بیشتری به طرح و رنگ آنها داشت، چراکه داخل خانه قرار داشته و ارتباط بسیار نزدیکی با سایر لوازم و عناصر موجود در دکوراسیون شما دارند و یک ناهماهنگی در رنگ می‌تواند زیبایی فضای شما را تحت تأثیر قرار دهد. نکته‌ی بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد، کیفیت یراق آلات به کار رفته در چهارچوب و سایر قسمت‌ها است، چراکه کیفیت پایین یراق آلات استفاده شده می‌تواند باعث خرابی زود هنگام محصولات شود.

PVC

آخرین متریالی که در مقاله به آن می‌پردازیم پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی است. این ماده که این روزها بسیار رایج و پر کاربرد است محصولی از صنایع پتروشیمی است که نوعی پلاستیک محسوب می‌شود. قابلیت‌های متعدد این ماده سبب شده تا در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده قرار گیرد، صنعت ساختمان سازی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

PVC را می‌توان در تولید درب داخلی، درب تراس، سرویس بهداشتی و حمام به کار برد؛ حتی برخی از درب‌های ضد سرقت را از این ماده‌ی پلاستیکی تولید می‌کنند. دلیل این تنوع بسیار بالا در نوع کاربرد ورق‌های PVC، ویژگی‌های بی نظیر و خاص آن است. اگر بخواهیم برخی از ویژگی‌های آن را برای شما بگوییم، می‌توانیم به استقامت بالای آن در برابر ضربه، دوام زیاد در برابر خراشیده شدن، داشتن طرح‌های مختلف در رنگ‌های گوناگون، قیمت ارزان و مقرون به صرفه نسبت به سایر مواد، مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت اشاره کنیم.

درب‌های پی وی سی اغلب دارای مغزی با تخته‌های ام دی اف هستند و تنها روکشی از پلی وینیل کلراید سطح محصول را پوشش می‌دهد. با توجه به این موضوع مقاومت این محصولات در برابر آب و رطوبت تا میزان زیادی به کیفیت ساخت روکش یا وکیوم آن بستگی دارد.

HDF

HDF مخفف عبارت تخته‌ی فیبر با چگالی بالا می‌باشد. این ماده که با همان فرآیند ساخت تخته‌های MDF اما با کمی تغییر در میزان فشار تولید می‌شود. همان‌طور که از اسم‌هایشان پیدا است، تفاوت این متریال با ام دی اف در میزان چگالی آنها است؛ چگالی ورق‌های اچ دی اف همواره بیش از 800 کیلوگرم بر متر مکعب است. علاوه بر این موضوع، در ساخت این تخته‌ها چسب بیشتری نسبت به نمونه‌های MDF مصرف می‌شود و در انتهای فرآیند تولید، زیر پرس با وزن بیشتر و در مدت زمان طولانی‌تری نگهداری می‌شوند.

به جز مواردی که ذکر شد، به دلیل ساخت تحت فشار بالا، این محصول نسبت به تخته‌های MDF و LDF ضخامت کمتری دارد اما با این حال در برابر خمیدگی بسیار مقاوم است؛ علاوه بر این موضوع، این موارد سبب شده تا اچ دی اف عایق بهتری در برابر آب باشد. با این تفاسیر اگر بر روی آنها یک لایه روکش PVC یا وکیوم ممبران به کار گرفته شود، درب خاصیت ضد آب پیدا می‌کند. بعد از خواندن این متن احتمالاً با خودتان می گویید که این ماده چقدر از MDF گران‌تر خواهد بود اما خبر خوش اینجا این است که با وجود نکات مثبت بیشتر نسبت به MDF قیمت مناسب‌تری دارد.

MDF

درب‌های چوبی فقط به چوب طبیعی درختان محدود نمی‌شوند و شاهد مدل‌های متنوع‌تری در آنها هستیم. یکی دیگر از متریال های پرطرفدار که زیر مجموعه‌ی چوب نیز قرار می‌گیرد، ام دی اف است؛ MDF به معنای تخته‌ی فیبر با چگالی متوسط بوده و از فشرده شدن و چسباندن خرده‌های چوب سخت یا نرم به یکدیگر، و به روش خشک، ساخته می‌شود و چگالی‌ای بین 650 تا 800 کیلوگرم بر مترمکعب دارد. تنوع بسیار زیادی که در تخته‌های MDF شاهد هستیم سبب می‌شود تا وقتی کسی قصد خرید درب با این متریال را دارد، حتماً طرح و رنگ مورد نظر خود را بیابد و در انتخاب خود دچار مشکل نشود.

ام دی اف در مقایسه با سایر موادی که در صنعت تولید و ساخت درب مورد استفاده قرار می‌گیرند، ماده‌ی سبک‌تری است و دنیای بزرگی از طرح و رنگ را در آن شاهد هستیم. ویژگی مثبت دیگر این متریال مقاومت بالای آن است؛ ام دی اف مقاومت خوبی در برابر آب و رطوبت از خود نشان می‌دهد. همچنین از سطحی صاف بهره می‌برد که پوسته‌پوسته نمی‌شود. با وجود تمام این مزایا اما باز هم نمی‌شود این موضوع را انکار کرد که یکی از دلایل اصلی محبوبیت MDF در میان مردم، شباهت آن با چوب طبیعی است.

فلزها

همان‌طور که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، یکی از ویژگی‌های اصلی درب ورودی ساختمان‌ها امنیت و استحکام بالای آنها است؛ بهترین موادی که این استحکام و امنیت را تأمین می‌کنند فلزها هستند. از دید معماران و طراحان دکوراسیون خارجی نمای کلی ساختمان و درب ورودی در شهرت پیدا کردن ساختمان اهمیت زیادی دارد. معمولاً از فلزها و آلیاژهای ساخته شده از آنها، به عنوان متریالی کاربردی در تولید درب‌های ورودی استفاده می‌کنند. ورودی ساختمان جلوه‌ی ساختمان بوده و به کار گیری یک درب فلزی مناسب که با نمای ساختمان همخوانی داشته باشد، جذابیت چشمگیری به ساختمان شما می‌دهد.

درب‌های آهنی در کارخانه با استفاده از ورق‌های فولادی در ضخامت‌های مختلف و با طرح‌های متفاوت تولید می‌شوند. برای این کار از فناوری لیزری برای برش و شکل دهی این ورقه‌های فولادی استفاده می‌شود. در ساخت این محصولات باید دقت لازم به کار گرفته شود تا با ساختار یکپارچه تولید شوند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در ساخت این درب‌ها در نظر گرفته شود امکان رنگ آمیزی آنها است؛ علاوه بر آن با توجه به اینکه درب‌های ورودی اغلب در برابر تابش نور خورشید و بارش باران قرار می‌گیرند، اگر جنس فلز طوری باشد که احتمال زنگ زدن آن وجود داشته باشید، باید قبل از رنگ آمیزی به ماده‌ی ضد زنگ آغشته شوند.

علاوه بر درب ورودی ساختمان‌ها، این متریال در ساخت درب برای محیط‌های مختلفی مانند فروشگاه‌ها، ورودی باغ‌ها و ویلاها، لابی، قسمت مشاعات ساختمان، حیاط، پارکینگ و گاراژ به کار گرفته می‌شود.

09123989809
09123989809