• شماره تماس: 09123989809
  • ایمیل: info@adriandecor.com
  • ساعت کاری: 08:00-17:00

سبک معاصر

سبک معاصر را بهتر بشناسید

واژه‌ی «معاصر» در لغت، آنچه در زمان حال وجود دارد معنی می‌شود. دلیل اینکه این اسم برای این سبک انتخاب شده نیز همین موضوع است، چراکه در این سبک از عناصر، لوازم، اکسسوری ها و رنگ‌هایی استفاده می‌شود که مخصوص زمان حال می‌باشند یا به اصطلاح مد روز هستند و مداوم در حال تغییرند. برخی اعتقاد دارند این شیوه‌ی طراحی از چند سبک مختلف نظیر آرت دکو، مدرن و سنتی الهام می‌گیرد و ترکیبی از سبک‌های نام برده است.

به عقیده‌ی اکثریت مردم سبک مدرن، مینیمال و سرد به نظر می‌رسد اما طراحی دکوراسیون به شیوه‌ی معاصر این‌گونه نیست و فضایی آرام و راحت، بدون هیچ گونه تیرگی و آشفتگی در فضا را ایجاد می‌کند. این سبک هم مانند تمامی سبک‌ها دارای قوانین ویژه‌ای است که باید رعایت شود تا چیدمان خانه‌ی شما به بهترین صورت انجام پذیرد. ویژگی‌های مهم و اصلی این نوع طراحی، ظرافت، سادگی، بهره گیری از اشکال هندسی اصلی (دایره، کمان و استوانه)، بافت و خطوط ساده می‌باشد.

دکوراسیون معاصر محیط را بزرگ‌تر و فضا را بیشتر از اشیاء نشان می‌دهد. به جای استفاده از طرح و نقش‌های تزئینی، در این سبک از طرح‌های ساده، نرم و روان استفاده می‌شود. به طور مثال به‌کارگیری پرده‌های ساده و سنتی به جای پرده‌های چاپ رنگی یا استفاده از اکسسوری های ساده و کاربردی به جای در معرض دید قرار دادن یک کلکسیون بزرگ.

شاید برایتان پیش آمده باشد که در جمعی نشسته باشید و اسم سبک معاصر به گوشتان خورده باشد، یا در هنگام مطالعه واژه‌ی سبک مدرن توجه شما را جلب کرده باشد، اما اغلب مردم هیچ گاه تفاوت بین این دو را نمی‌دانند و شاید به اشتباه نیز نام آنها را به جای یکدیگر به کار گیرند. ما در این بخش توضیح کاملی از تفاوت بین این دو سبک آورده‌ایم تا شما را با اختلاف بین دو شیوه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و معاصر آشنا کنیم.

دو سبک معاصر و مدرن چه شباهات و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

اولین و مهم‌ترین تفاوت میان این دو سبک، پیوسته در حال تغییر بودن سبک معاصر است. همان‌طور که گفتیم این شیوه‌ی معماری داخلی مدام در حال تغییر است در حالی که سبک مدرن از اوایل دهه 19 میلادی دچار تغییر خاصی نشده است. سبک معاصر حدود سه دهه بعد از مدرن، یعنی دهه‌ی 1970 میلادی به وجود آمده است.

به کارگیری خطوط ساده و صاف، مصالح ساختمانی طبیعی نظیر سنگ و چوب، و رنگ‌های خنثی از خصیصه‌های طراحی مدرن است. شاید با خود بگویید پس تفاوت میان این دو در چیست؟ همان‌طور که بیان کردیم، خطوط استفاده شده در سبک مدرن ساده و صاف هستند در صورتی که در سبک معاصر می‌توان از اشکال هندسی ساده و منحنی‌ها نیز بهره برد. همچنین در طراحی معاصر علاوه بر استفاده از رنگ‌های خنثی، از تعداد کمی رنگ روشن با تناژ متفاوت استفاده می‌شود. علاوه بر این موارد، مصالح ساختمانی استفاده شده در این سبک غالباً طبیعی نبوده و تعادل میان مصالح طبیعی و مصنوعی رعایت می‌شود.

اگر بخواهیم شباهت‌های این دو سبک را در یک لیست جمع آوری کنیم، می‌توانیم به استفاده از خطوط ساده، به کار گیری رنگ‌های خنثی، پرهیز از تزئینات بیش از حد، باز گذاشتن فضاها و ایجاد حس آزادی و حتی نوع مبلمان اشاره کنیم.

حال زمان آن رسیده تا به صورت مجزا، به هر یک از ویژگی‌های برجسته در سبک معاصر بپردازیم.

خطوط صاف در کنار اشکال هندسی

خط‌ها و اشکال هندسی مختلفی که در این سبک جذاب استفاده می‌شود، سبب ایجاد تمایز میان آن و سایر روش‌های طراحی دکوراسیون داخلی می‌شوند. نکته اصلی در به‌کارگیری خطوط که این شیوه‌ی طراحی را از سبک مدرن مجزا می‌کند، استفاده همزمان از خطوط صاف و خطوط منحنی در کنار یکدیگر است. اجرای این طرح کار خیلی سختی نیست، برای انجام این کار تنها کافی است در کنار لوازم و عناصری که دارای خطوط صاف با زاویه‌ی تیز هستند، از وسایل منحنی شکل با لبه‌های نرم استفاده کنید، به طور مثال اگر در آشپزخانه، اجاق گاز شما لبه‌های تیزی دارد، می‌توانید از هودهای منحنی شکل استفاده کنید، و یا اگر مبلمان شما دارای خطوط منحنی شکل است، از آباژورهایی با خط‌های صاف و لبه‌های تیز استفاده کنید.

از چه رنگ‌هایی استفاده کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد، رنگ‌های خنثی، رنگ غالب در این سبک از طراحی هستند. رنگ‌های خنثی که مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از مشکی، سفید، خاکستری و قهوه‌ای روشن. رنگ مشکی بیشتر در قسمت‌های پایینی و فضاهایی که به کف ختم می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به خنثی بودن اغلب رنگ‌ها، برای جلوگیری از به وجود آمدن فضایی سرد در منزلتان، بهتر است رنگ‌های سفید، کرم و قهوه‌ای روشن را به عنوان رنگ اصلی، و رنگ‌های مشکی و خاکستری را به عنوان رنگ فرعی به کار ببرید. به لطف خنثی بودن رنگ قسمت‌های اصلی که در پس زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانید برای ایجاد فضایی شاد و بانشاط، در انتخاب سایر لوازم و اکسسوری های خود از رنگ‌های شاد استفاده کنید.

 

به نور اجازه‌ی خودنمایی دهید

یکی دیگر از خصوصیات مهم در دکوراسیون معاصر، بهره گیری از منابع نوری، خصوصاً نور طبیعی است. بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد نور طبیعی وارد فضا شود. عناصری که می‌توانند این ویژگی را در منازل ایجاد کنند، دیوارهای شیشه‌ای و پنجره‌های بزرگ هستند. اگر محیط شما به گونه‌ای است که امکان استفاده از این نوع دیوار و پنجره را ندارید، می‌توانید از منابع روشنایی قوی، نظیر لوستر و چراغ‌های سقفی، و در کنار آنها از تعداد بیشتری آباژور بهره بگیرید. همچنین برای تابلوها می‌توانید از چراغ‌های اسپت لایت (چراغ‌های متمرکز) استفاده کنید تا درخشان‌تر به نظر برسند. علاوه بر موارد ذکر شده، بهره گیری از متریالی مانند چوب جلا دار، شیشه، پلاستیک و کاشی که موجب انعکاس نور می‌شود، به افزایش درخشندگی فضای شما کمک کند. این نکته را در نظر داشته باشید که انعکاس بیش از حد نور موجب اذیت شدن چشم‌ها می‌شود، پس در انجام این کار افراط نکنید.

مبلمان

با توجه به اینکه در این شیوه‌ی طراحی دکوراسیون باز بودن فضا اهمیت بسیار بالایی دارد، می‌بایست از حداقل مبلمان، با توجه به کاربرد آن‌ها استفاده کرد. همان‌طور که گفتیم بهتر است اگر مبلمانی با خطوط صاف دارید سایر لوازم را با لبه‌های تیز انتخاب کنید و برعکس. پوشش رویه‌ی مبل بهتر است از جنس الیاف طبیعی مانند ابریشم، پشم، پنبه، کنف و کتان، با طرح‌های ساده و رنگ‌های خنثی باشد و برای کوسن‌ها، پارچه‌های طرح دار با رنگ‌های گوناگون را انتخاب کنید. تزئینات و ایجاد طرح و نقش در مبلمان معاصر فقط به پایه‌ی مبلمان و میزها محدود می‌شود.

دیوارهایی عاری از تزئینات

برخلاف سبک‌هایی نظیر کلاسیک که پر از گچ بری است، دیوارهای سبک معاصر عاری از هرگونه تزئینات و گچ بری هستند. چنین شرایطی بهترین فرصت را برای تابلوها و قاب‌های هنری ایجاد می‌کند تا خودنمایی کنند. پس انتخاب تابلویی مناسب بسیار مهم خواهد بود. اگر دیواری وجود دارد که به دلیل رنگ و یا مصالح متفاوتی که در آن استفاده شده در معرض دید است، نباید اثر هنری در کنار آن قرار گیرد و با آن تقابل داشته باشد. قاب‌هایی از جنس چوب، شیشه و فلز به همراه رنگ‌های سیاه یا سفید برای نمایان شدن آثار هنری گزینه‌ی بسیار مناسبی محسوب می‌شوند.

از چه نوع پرده ای استفاده کنیم؟

با توجه به مسائلی که درباره‌ی نور مطرح شد، به هیچ وجه نباید از پرده‌های ضخیم و کدر استفاده کرد؛ پرده‌ها باید به گونه‌ای باشند که نور به راحتی توانایی عبور از آنها را داشته باشد. باز هم برای انتخاب رنگ پیشنهاد ما رنگ‌های خنثی یا روشن است مگر اینکه بخواهید تغییر خاصی در طراحی دکوراسیون خود شاهد باشید و با جسارت از رنگی دیگر استفاده کنید.

با همه‌ی این تفاسیر اگر مشکلی با دیده شدن حریم شخصی خود ندارید، بهتر است از پرده در دکوراسیون خود استفاده نکنید. تا بیشترین نورگیری را در محیط خود داشته باشید.

 کفپوش به جای فرش

کف‌پوش محلی که دکوراسیون معاصر را در آن پیاده سازی کرده‌اید، باید از فرش و قالیچه عریان باشد و به جای آنها سطوح سخت‌تری نظیر چوب، الوار، سنگ، وینیل، سرامیک و کاشی مشاهده شود. اگر برای کنترل صدا یا گرما مجبور به استفاده از فرش در محیط داخلی خود هستید، از فرش‌هایی با رنگ خالص، بدون سایه و کرک‌های کوتاه استفاده کنید.

اکسسوری­ ها و لوازم تزئینی

این سبک هیچ گاه پذیرای لوازم دکوری پر زرق و برق یا مملو از طرح و نقش نخواهد بود. با توجه به استفاده‌ی حداقلی از لوازم جهت پرهیز از شلوغی، کاربرد لوازم جانبی اهمیت بسیاری دارد. سعی کنید لوازم دکوری ساده و بی آذینی که در اختیار دارید را به گونه‌ای در کنار یکدیگر به کار بگیرید که زیبا و شیک دیده شوند نه اینکه تنها وسیله‌ای برای پر کردن فضاهای خالی باشند.

آشپزخانه ای با سبک معاصر بسازید

در آشپزخانه‌هایی که به سبک معاصر طراحی می‌شوند، مهم‌ترین مسئله، کاربردی بودن لوازم آشپزخانه است. این به معنای عدم استفاده از لوازم ضروری نیست بلکه هدف، بهره‌مندی از تمامی وسایل مورد نیاز، بدون ایجاد شلوغی و به هم ریخته به نظر رسیدن فضای آشپزخانه است. فضای آشپزخانه باید به حدی تمیز و مرتب باشد که شما آزادانه امکان حرکت در آن را داشته باشید.

معمولاً در این شیوه‌ی طراحی، استیل کاربرد زیادی دارد، چراکه زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌دهد. با این حال اگر باز هم اصرار به استفاده از عناصر چوبی در فضای آشپزخانه دارید، بهتر است به سمت چوب‌های رنگ روشن بروید.

برای آشپزخانه‌هایی که پنجره‌های کمی دارند و به اصطلاح نورگیر نیستند، می‌توان به منظور افزایش درخشندگی فضای آشپزخانه، از کابینت‌های براق یا سفید استفاده کرد تا با انعکاس بیشتر نور، فضای آشپزخانه درخشان‌تر و در نتیجه بزرگ‌تر جلوه نماید.

از گل و گیاه در خانه‌ی خود استفاده کنید

در فضاهای معاصر، گل‌ها و گیاهان اثر بسیار مثبتی بر دکوراسیون شما خواهند داشت، به همین منظور بهتر است از گیاهان بزرگ در گلدان‌های ساده و بدون تزئینات اضافی استفاده کرد. همین گل‌های زیبا و با طراوت به همراه برگ‌های سبزشان، بهتر از هر اکسسوری و وسیله‌ی تزئینی دیگری در محیط جلوه می‌کنند. در صورت امکان، نصب چراغ‌های متمرکز جهت افزایش روشنایی ظاهر گیاهان می‌تواند زیبایی آنها را چند برابر کند.

جمع بندی

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک معاصر تنها محدود به خانه‌ها نشده و برای تمامی فضاها نظیر دفاتر، ادارات، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها مناسب است. دکوراسیون داخلی به سبک معاصر جذابیت‌های خاص خودش را دارد که طرفداران زیادی هم دارد، اما این موضوع را در نظر داشته باشید که به روز بودن این شیوه‌ی طراحی، علاوه بر اینکه نقطه‌ی قوت آن باشد، می‌تواند یک نکته‌ی منفی هم به حساب آید. همان‌طور که گفتیم یکی از ویژگی‌های اصلی این شیوه‌ی طراحی، به روز بودن و استفاده از لوازم مد روز است؛ همین موضوع سبب می‌شود تا بعد از گذشت چند سال، برخی لوازم و وسایلی که شما در منزل خود به کار برده‌اید، جذابیت خاصی نداشته باشند. پس اگر شما به استفاده از لوازم مد روز اهمیت زیادی می‌دهید، بعد از چند سال مجبور به خرید لوازمی جدید و یا تغییر سبک دکوراسیون خود خواهید بود.

09123989809
09123989809