• شماره تماس: 09123989809
  • ایمیل: info@adriandecor.com
  • ساعت کاری: 08:00-17:00

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک در طراحی داخلی

این روزها از سبک‌های گوناگونی در طراحی فضاهای داخلی استفاده می‌شود که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. یکی از شیوه‌های طراحی دکوراسیون داخلی که از گذشته تا کنون طرفداران زیادی داشته و دارد، طراحی به سبک کلاسیک است. با وجود گسترش دکوراسیون مدرن و ورود آن به زندگی مردم، باز هم فضای کلاسیک جذابیت‌های بصری خاص خود را داشته و هنوز از محبوب بالایی برخوردار است. این سبک جلوه گر عظمت ، تعادل، سنت و اصالت است و حس قدرت، امنیت و اعتماد را به افراد منتقل می‌کند. در سبک کلاسیک رنگ‌های گرم و طبیعی مورد استفاده قرار گرفته و حس صمیمیت و گرمای زندگانی گذشتگان را یاد آور می‌شود. در این شیوه‌ی طراحی غالباً کف را با پارکت‌های رنگ چوب پوشانده و از فرش نیز در آن استفاده می‌کنند، اما در برخی قسمت‌ها امکان استفاده از سنگ مرمر یا کاشی نیز وجود دارد. کلاسیک سبکی است که هیچ گاه از دنیای مد و فشن فاصله نخواهد گرفت؛ پس در بکار گیری آن هیچ گاه تردید به خرج ندهید و نگران قدیمی شدن و از مد افتادن آن نباشید.

ارکان اصلی در این شیوه از طراحی دکوراسیون، سخت گیری، تناسب، تقارن و تجمل گرایی است که به آن هویت می‌بخشد. طراحی دکوراسیون داخلی به شیوه کلاسیک بر اساس نظم، تقارن و تعادل پایه ریزی شده است و توجه به جزئیات اهمیت بسیار بالایی دارد که همان اهداف ایده آل امپراتوری یونان و روم باستان می‌باشد.

نظم و تقارن

شلوغی و بی نظمی به هیچ وجه جایی در طراحی دکوراسیون به شیوه‌ی کلاسیک ندارد. نظم و تقارن در طراحی فضاها و قرار گیری اشیاء، از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک به حساب می‌آیند. در این روش سعی بر استفاده از لوازم و وسایل به صورت جفت و البته متقارن است، به گونه‌ای که آنها روبه‌روی یکدیگر قرار گیرند تا نظم مجموعه افزایش پیدا کند. حتی گچ‌بری‌هایی که بر روی دیوارها پیاده سازی می‌شود، به صورت قرینه انجام شده و قاب‌های تزئینی، تابلوها و دیوارکوب‌ها نیز اغلب به حالت قرینه روی دیوار قرار می‌گیرند. اندازه‌ی لوازم و اکسسوری ها نظیر مبلمان، پرده‌ها، لوسترها، عتیقه‌ها و مجسمه‌ها باید متناسب با اندازه‌ی محیط و همچنین سایر لوازم باشد تا تناسب و هماهنگی از بین نرود. وجود این نظم و تقارن در طراحی سبب پایداری و استقامت فضا می‌شود. با این تفاسیر، شاید بتوان تقارن را شاخص‌ترین ویژگی سبک کلاسیک دانست.

از چه رنگ هایی در سبک کلاسیک استفاده می شود؟

هیچ گاه نباید از اهمیت ویژه ی رنگ ها در دکوراسیون قافل شد. رنگ هایی که در این شیوه ی طراحی مورد استفاده قرار می گیرند، رنگ هایی با نجیب، آرام، فاخر و با وقار هستند که به منزل شما شخصیت می بخشند. طیف رنگی که در این سبک استفاده می شود شامل رنگ هایی نظیر کرم،خاکستری، طلایی، نقره ای، قهوه ای، شیری، یشمی، برنز، زرشکی، و سرمه ای می باشد. کلاسیک کاملاً مخالف رنگ های تند با کنتراست بالا است؛ تمامی رنگ ها گرم بوده که ملایمت و آرامش را به افراد هدیه می دهد؛ چراکه رنگ، یک ابزار مهم در زمینه ی هدایت و القای حالات روانی خاص به افراد به شمار می رود.

همیشه یک یا دو رنگ به عنوان رنگ اصلی در طراحی به کار می روند، پس باید از بین رنگ های بالا یک یا دو مورد را به عنوان رنگ اصلی و پایه برگزیده و از سایر رنگ ها در دیگر لوازم و وسایل خود بهره ببرید. همانطور که می بینید اصولاً در کاربرد رنگ ها، یک حد وسط رعایت می شود اما گاهی اوقات طراحان جسارت به خرج داده و از رنگ های خیلی تیره و یا خیلی روشن نیز استفاده می کنند که حس نشاط بیشتری را به محیط می دهد.

برخی ست کردن رنگ را هم رنگ بودن آنها می دانند در صورتی که این تفکری کاملاً اشتباه است. در هنر ست کردن رنگ ها به معنای حضور آنها در یک طیف نیست بلکه به معنای حضور رنگ های متفاوت و گوناگون در کنار یکدیگر به گونه ای است که در کمال زیبایی، حس خوبی به افراد منتقل کرده و مانع از ایجاد حس یکنواختی می شود.

نور

یکی از مهم‌ترین عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی، نور است. در طول شبانه روز همه‌ی افراد برای انجام فعالیت‌های روزمره‌ی خود به نور نیاز دارند. نوری که اصلی‌ترین عامل پویایی یک فضای داخلی است. بدون حضور نور هیچ چیز قابل رویت نخواهد بود، حتی در نور کم هم رنگ‌ها و بافت‌ها به خوبی نمایان نمی‌شوند و خود واقعیشان را نشان نمی‌دهند. در واقع نور یک شرط لازم و کافی برای خلق محیطی زیبا، دل نشین و کاربردی است. یک سیستم نورپردازی مناسب می‌تواند ویژگی‌های دکوراسیون داخلی را برجسته‌تر نشان دهد. در طراحی‌های داخلی که به سبک کلاسیک انجام می‌شود، در صورت وجود فضاهای بزرگ بهتر است از لوسترهای سنگین و بزرگ استفاده شود. همچنین لامپ‌های سقفی رنگی، لامپ‌های کار شده به صورت مخفی و لوسترهای دیواری نیز می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای نورپردازی در یک فضای کلاسیک باشند. لوسترهای مورد استفاده در این سبک بهتر است از جنس چوب، کریستال، برنج و یا بلور باشند تا جلوه‌ی بهتری به خانه‌ی شما ببخشند. این نکته را در نظر داشته باشید که در این شیوه‌ی طراحی، نور لامپ‌ها اغلب خنثی و با رنگ‌های بسیار ملایم انتخاب می‌شود.

طراحی کلاسیک دیوارها

در دکوراسیون داخلی کلاسیک، می‌توان دیوارها را در مدل‌های مختلف و با مواد متفاوت طراحی کرد. گزینه‌هایی که برای اجرای دیوارها در این شیوه مورد استفاده قرار می‌گیرند، کاغذهای دیواری با الگوی کلاسیک، پنل های دیواری، پارچه و گچ بری می‌باشند.

علاوه بر این موارد آینه کاری و استفاده از شیشه و آینه‌های های تزئینی بلند، گچ بری و قاب بندی‌های دیواری با استفاده از چوب می‌تواند فضای جذاب و متنوعی را در منزل شما ایجاد کند و مانع از بروز پدیده‌ی یکنواختی در خانه‌ی شما شود.

سقف و کف

حسی که حضور در یک مکان کلاسیک به افراد منتقل می کند، مملو از عظمت و شکوه است. یکی از عناصری که حس عظمت را هنگام ورود به یک محیط به شما منتقل می کند، سقف بلند است. هرچه سقف بلند تر باشد، این حس بزرگی نیز افزایش خواهد یافت. سقف باید بسیار ظریف و نرم نقاشی شده باشد و رنگ آن اغلب سفید یا سایر رنگ های این طیف مانند کرم و شیری است. مهم ترین ویژگی سقف بعد از ارتفاع زیاد، گچ بری است. محل تقاطع سقف و دیوار ها، سر ستون ها، دور محل قرارگیری لوستر ها و قاب های دیواری، محل هایی است که باید گچ بری در آنها استفاده شود. گاهی اوقات پلاستر، فوم یا کناف به جای گچ بری مورد استفاده قرار می گیرد اما هیچکدام از آنها زیبایی گچبری را ندارد.

با الگو برداری که از در معماری یونان باستان انجام شده است، برای پوشش کف فضا های کلاسیک، از سنگ و چوب بهره گیری می شود. استفاده از سنگ موجب لوکس تر شدن فضا شده و چوب، گرمی سبک کلاسیک را به مخاطب منتقل می کند. همچنین به جای بهره گیری از چوب می توان از پارکت و لمینت استفاده کرد که قیمت مناسب تری هم دارد.

آشپزخانه ای به سبک کلایسک

هنگامی که شما وارد یک آشپزخانه می‌شوید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند، کابینت‌های آشپزخانه است. آشپزخانه محیطی است که تمام افراد خانه در آن رفت و آمد دارند مخصوصاً اگر میز غذاخوری در این محل قرار گرفته باشد. در نتیجه این فضا باید فضایی شاد و با طراوتی باشد تا انرژی مثبتی به افراد خانواده، مخصوصاً خانم‌های خانه دار که در طول روز زمان زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنند، منتقل کند.

اگر قصد دارید یک آشپزخانه‌ی کلاسیک طراحی کنید، پس حتماً باید از کابینت‌هایی با سبک و سیاق و ویژگی‌های کلاسیک استفاده کنید. این کابینت‌ها در اکثر مواقع از جنس چوب (اغلب چوب درخت گردو و بلوط) ساخته می‌شوند. در طراحی و ساخت کابینت‌های کلاسیک از حکاکی و کنده کاری‌های فراوان جهت ایجاد طرح و نقش‌های زیبا و جذاب استفاده می‌شود. کابینت‌هایی که به این شیوه طراحی می‌شوند اغلب در سه رنگ سفید، استخوانی و قهوه‌ای سوخته مشاهده می‌شوند. اگرچه استفاده از رنگ‌هایی با کنتراست بالا در این سبک ممنوع است اما این موضوع در آشپزخانه قابل چشم پوشی است و می‌توان از یک رنگ تیره در آن استفاده کرد.

با توجه به اینکه متریال اصلی در کابینت‌های کلاسیک چوب است و آن هم ارزش و قیمت زیادی دارد، اگر قصد دارید هزینه‌ی کمتری در جهت طراحی دکوراسیون خود متقبل شوید، می‌توانید از کابینت‌های وکیوم ممبران بهره ببرید. این کابینت‌ها بسیار شبیه به کابینت‌های چوبی هستند، اما از متریال مختلف، به همراه روکش طرح چوب که ممبران نامیده می‌شود ساخته می‌شود و قیمت مناسب‌تری نسبت به کابینت‌های چوبی دارند. می دانیم که چوب متریالی بسیار حساس است و آشپزخانه هم محلی خطرناک برای چوب به حساب می‌آید. کابینت‌های ممبران مقاومت بیشتری در برابر آب و رطوبت خواهند داشت. نکته‌ی منفی درباره‌ی این نوع کابینت کاهش دقت و ریزه کاری در طراحی و حکاکی درب‌های کابینت می‌باشد.

اگر از میز ناهارخوری در آشپزخانه‌ی خود استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما میز با صندلی‌های چوبی است که دارای طرح و نقش باشند. همچنین استفاده از یک قالی ایرانی می‌تواند جلوه‌ی بسیار خوبی به آشپزخانه‌ی شما تقدیم کند.

لوازم برقی محیط را از حالت سنتی و کلاسیک خود خارج می‌کند، پس بهتر است محفظه‌هایی تعبیه شود تا این لوازم داخل آنها قرار گیرند و به عنوان یک کابینت قابل مشاهده باشند.

مبلمان

یکی دیگر از عناصر منزل که تأثیر بسیار مثبتی در جذابیت دکوراسیون شما خواهد داشت، سرویس مبلمان منزلتان است. در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک اغلب از مبلمان آنتیک، سلطنتی و نیمه استیل (نیمه سلطنتی) استفاده می‌شود تا جلال و شکوه سبک کلاسیک حفظ شود و فضایی چشم نواز ایجاد گردد. در این بین تمایل افراد بیشتر به استفاده از مبلمان نیمه سلطنتی است، چراکه طراحی مبلمان نیمه استیل مابین مبلمان سلطنتی و راحتی است؛ سبکی که هم ظرافت، اصالت و عظمت مبلمان سلطنتی را دارد و هم سادگی مبلمان راحتی. مبلمان نیمه استیل از استحکام قابل قبولی برخوردار هستند چراکه آنها را از چوب درختانی همچون گردو، راش، بلوط، زبان گنجشک و توسکا تولید می‌کنند.

از ویژگی‌های اصلی مبلمان کلاسیک حکاکی و منبت کاری به صورت متقارن در قسمت‌های مختلف، مخصوصاً بر روی تاج و پایه‌ها می‌باشد و این تزئینات سبب شکوه و بزرگی دکوراسیون کلاسیک می‌گردد.

در انتخاب رنگ برای مبلمان کلاسیک بهتر است از رنگ دیوارها و پرده‌های خود کمک بگیرید. بهتر است رنگ این سه عنصر در یک طیف و به صورت مکمل باشد تا هماهنگی در رنگ بندی حفظ شود، اما به هیچ وجه نباید در تمامی آنها از یک رنگ استفاده کرد چراکه سبب یکنواختی شده و موجب دل زدگی شما از محیط منزلتان می‌شود. همچنین اگر جسارت به خرج دهید، می‌توانید رنگ یکی از این سه عنصر را متفاوت از دو مورد دیگر انتخاب کنید تا روحی تازه و طراوت ویژه‌ای به فضای منزلتان منتقل کنید.

روکش‌هایی که بر روی این نوع مبلمان کشیده می‌شوند بهتر است از جنس نخ، مخمل یا پارچه‌های طرح دار با طرح برجسته باشند. در بین این موارد بهتر است گزینه‌ای انتخاب شود که با پرده‌های خانه تناسب بیشتری داشته باشد.

در بحث چیدمان مبل‌ها نیز حتماً باید به موضوع تقارن دقت ویژه‌ای صورت پذیرد و حس رسمی بودن را به افراد منتقل کند. پس باید تعداد مبل‌های شما به گونه‌ای باشد که عمل تقارن میان آنها صورت پذیرد.

اشیاء تزئینی و اکسسوری ها

یکی از مواردی که جذابیت فضای داخلی را چند برابر می‌کند، استفاده از اکسسوری ها و اشیاء تزئینی و دکوری است. در شیوه‌ی طراحی کلاسیک نیز از این لوازم به کثرت استفاده می‌شود. در این سبک بیشتر از اکسسوری های چوبی با نقش و نگار فراوان، دیوارکوب‌های چوبی، ظروف سفالی، دکورهای نقره‌ای و طلایی استفاده می‌شود. آینه‌های بزرگ با قاب‌های چوبی منبت کاری شده، شیشه‌های دکوری، مجسمه‌های فلزی و شمعدانی‌های ظریف کاری شده می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای تزئین خانه‌ی شما باشند.

سرویس بهداشتی و حمام در این سبک چه ویژگی هایی دارد؟

برخی گمان می‌کنند که طراحی سرویس بهداشتی و حمام در سبک کلاسیک ویژگی خاصی ندارد و همین که یک سرویس لوکس طراحی کنند، کافی است. اما طراحی سرویس بهداشتی هم در سبک کلاسیک خصیصه‌های خودش را دارد.

آینه‌ها باید دارای قاب‌های فلزی با نقش و نگار کلاسیک باشند و کابینت‌ها نیز بهتر است از چوب ساخته شده باشند. هر چند که به علت خرابی احتمالی آنها در اثر برخورد با آب، برخی این ریسک را قبول نمی‌کنند. پیشنهاد ما برای رنگ کابینت‌ها قهوه‌ای، بژ، استخوانی و گاهاً مشکی است.

شیرآلات استفاده شده در حمام و دستشویی باید طراحی شیک به همراه تزئینات داشته باشند و در صورت امکان، کار شده باشند. در حمام‌ها نیز اغلب از سفید به عنوان رنگ اصلی و از طلایی و نقره‌ای به عنوان رنگ‌های مکمل استفاده می‌شود.

سایر نکات ارزشمند درباره ی سبک کلاسیک

برای افزایش زیبایی خانه‌ی خود می‌توانید از فرش استفاده کنید، اما نه هر فرشی. مانند فرش‌های پر نقش و نگار با طرح‌های ریز، فرش‌های خشتی و اصیل ایرانی. با توجه به قیمت بالای این نوع فرش‌ها، می‌توانید از قالیچه و یا گلیم‌هایی با همین ویژگی استفاده کنید.

طراحی دیوارها، نوع و محل قرار گیری اکسسوری ها در اتاق خواب، مانند سایر نقاط خانه است. پس مهم‌ترین نکته در دکوراسیون اتاق، تخت خواب است. تخت خواب باید از جنس چوب باشد و تخته‌ی پشتی آن دارای حکاکی و منبت کاری‌های مجلل و حرفه‌ای باشد.

اگر فضای کافی دارید، بهتر است محلی جدا از آشپزخانه را برای منطقه‌ی غذاخوری انتخاب کنید. در این قسمت علاوه بر میز غذاخوری، از بوفه و ویترین برای نگهداری سرویس غذاخوری و همچنین ظروف تزئینی استفاده می‌شود. فراموش نشود که بوفه، ویترین، پایه‌های میز، پایه‌ها و تکیه گاه صندلی‌ها نباید بدون حکاکی و تزئین باقی بمانند.

سخن پایانی

سبک کلاسیک برای افرادی که به نظم، تعادل و تقارن در فضای داخلی علاقه دارند می‌تواند بهترین گزینه باشد. استفاده از رنگ‌های طیف سفید و همچنین رنگ‌های گرم، موجب جذب علاقه‌مندان این رنگ‌ها به سوی دکوراسیون کلاسیک شده است. اگر کمی حس قدرت طلبی دارید، سبک کلاسیک با سقف‌های بلند، مبلمان شیک و سلطنتی، فرش‌های دستباف گران قیمت و لوازم دکوری عتیقه، هنگام ورود به منزل، حس قدرت خاصی به شما منتقل می‌کند.

09123989809
09123989809