• شماره تماس: 09123989809
  • ایمیل: info@adriandecor.com
  • ساعت کاری: 08:00-17:00

سقف کشسان

از بهترین نوع سقف کاذب چه می‌دانید؟

به محض ورود سقف‌های کاذب به بخش معماری داخلی استقبال خیلی زیادی از آنها به عمل آمد، به ویژه در ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، ادارات، هتل‌ها و تالارها؛ دلیل این پذیرش از سمت بازار مشکلاتی بود که سقف‌های سنتی برای صاحبان این اماکن به وجود آورده بودند.

با توجه به مساحت بالای این سازه‌ها، تأسیساتی که از سقف عبور می‌کردند در صورتی که به وسیله‌ی گچ کاری سقف پوشانده می‌شدند، اگر به تعمیر یا افزودن یک امکان جدید مثلاً سیستم اطفای حریق نیاز پیدا می‌کردند، باید سقف گچ بری شده که قطعاً هزینه‌ی زیادی صرف گچ بری آن شده بود، تخریب می‌شد و پس از انجام عملیات‌های مورد نظر، با هزینه‌ی ثانویه گچ بری مجدداً صورت می‌گرفت. سقف‌های کاذب این هزینه‌های اضافه را به حداقل می‌رساندند و روند انجام این گونه کارها را بهبود می بخشیدند.

اما سقف‌های کاذب اولیه که وارد بازار شدند، با اینکه مهم‌ترین نیاز ساختمان سازان که امکان دسترسی آسان و بدون هزینه و آسیب به تمامی تأسیسات بود را برطرف می‌کردند اما دارای معایبی نظیر زیبایی بسیار کم و خسته کننده، مقاومت کم در برابر آب، رطوبت و ضربه، عایق نبودن در برابر صدا و گرما بودند و همین موضوع تولید کنندگان را به تولید محصولاتی با ویژگی‌های بیشتر جهت جذب مشتری‌های عام‌تر ترغیب کرد.

یکی از محصولاتی که در پی تلاش متخصصین این بخش تولید شد، سقف کاذب کشسان بود. این سقف‌های کششی از پارچه‌ای به جنس پی وی سی ساخته شده و همان‌طور که از اسمشان پیداست، قابلیت کشسانی و ارتجاعی دارند و به راحتی پاره نمی‌شوند. پارچه‌های کشسان در ابعاد کوچک‌تری نسبت به سقف اصلی طراحی می‌شوند و هنگام نصب با جذب گرما کش آمده و آماده‌ی نصب بر روی پروفیل‌ها می‌شوند که خود به صورت معلق به سقف اصلی متصل هستند.

سقف کشسان اولین بار توسط شرکت باریسول تولید و روانه‌ی بازار شد؛ به همین خاطر بعد از گذشت سال‌ها، برخی این نوع سقف‌ها را با نام باریسول نیز می‌شناسند. سقف‌هایی که توسط این شرکت و سایر کمپانی‌ها تولید می‌شوند، دارای دو جزء اصلی قاب ریلی و پارچه‌ی میانی می‌باشند؛ پارچه‌ی میانی به کمک لوازم مخصوص گرم شده و مساحت آن افزایش می‌یابد، سپس به قابی که دور دیوار یا سقف تعبیه شده است، متصل می‌شود.

این نوع از سقف‌های کاذب ویژگی‌های منحصر به فرد بسیار زیادی دارد که قطعاً با شنیدن آنها تمامی گزینه‌های پیش روی خود را کنار گذاشته و سقف کشسان را برمی‌گزینید؛ پس تا پایان مطلب همراه ما باشید تا به طور کامل محبوب‌ترین مدل‌های سقف کاذب را به شما معرفی کنیم.

پارچه‌های کشسان و پروفيل‌هاي ريلي از چه موادی ساخته شده‌اند؟

پارچه‌ی سبک و انعطاف پذیری که در ساخت این سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضخامتی بین 0.18 تا 0.25 میلی‌متر داشته و از ترکیب سه ماده‌ی پلی وینیل کلراید، پلاستی سایزر و برخی افزودنی‌های مجاز ساخته می‌شود که سهم پی وی سی در این ترکیب 90 درصد، پلاستی سایزر و سایر افزودنی‌ها هر کدام 5 درصد می‌باشد. در اين ترکيب، اين پلاستی سایزر است که موجب ایجاد ویژگی کشسانی و ارتعاشی می‌شود.

ریلی که پارچه‌ی کشسان بر روی آن قرار می‌گیرد بیشتر از جنس آلومینیوم یا پی وی سی ساخته می‌شود زیرا قابلیت انعطاف آنها نسبت به سایر متریال های مورد استفاده بیشتر بوده و می‌توان به راحتی به آنها شکل داد.

تنوع بالا برای تمامی سلایق

سقف‌های کشسان در مدل‌های متنوعی تحت عنوان شفاف، مات، لاکی، ساتن، ترسنلوسید و … تولید می‌شوند که هر کدام در مکان‌های خاصی کاربرد دارند. مدل‌های شفاف همان‌طور که از اسمشان پیدا است، به راحتی نور را از خود عبور می‌دهند و شبیه به زر ورق هستند. سقف کششی شفاف برای فضاهایی که نورگیری خوبی ندارند بسیار مناسب بوده و امکان چاپ تصاویر مختلف بر روی آنها وجود دارد. در مقابل مدل‌های شفاف، نمونه‌هایی وجود دارد که مقدار نور کمتری را از خود عبور می‌دهند؛ این سقف‌ها که نام مات را برایشان برگزیده‌اند، معمولاً در فضاهایی که نیازی به ورودی نور زیادی ندارند، کاربرد دارد. سقف‌های کاذبی که تحت عنوان ساتن تولید می‌شوند، نه خیلی شفاف و نه خیلی مات هستند.

سقف چاپی، که به آن سقف پرینتی نیز می گویند، این امکان را به سازندگان می‌دهد تا طرح و تصویر مورد نظر خود را بر روی پارچه چاپ کنند؛ این موضوع سبب می‌شود تا تنوع طرح‌ها در سقف کاذب کشسان بسیار زیاد شود. سقف کاذب چاپی از عبور نور جلوگیری نمی‌کند و فضای شما را روشن نگه می‌دارد. مدل‌های سه‌بعدی و برجسته از محبوب‌ترین سقف‌های کشسان پرینتری هستند.

گروه بعدی، سقف‌های ترسنلوسید هستند که اصلی‌ترین وظیفه‌ی آنها عبور نور طبیعی و مصنوعی به صورت یکنواخت است تا فضا را با کمترین میزان سایه روشن کند. این نوع سقف کاذب اکثراً در اماکنی مثل مراکز تجاری بزرگ که نیاز به نورپردازی بسیار قوی و همگن حس می‌شود، کاربرد دارد.

آخرین دسته از سقف‌های کشسان که می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، سقف کاذب لاکر یا لاکی است. سقف کاذب لاکی، بسیار شفاف و براق است، اما تفاوت آن با اولین گروهی که خدمتتان معرفی کردیم، این است که نور را از خود عبور نمی‌دهد و به مانند یک آینه‌ی بزرگ، نورهایی که به طرف آن ساتع شده است را منعکس کرده و به درون محیط باز می‌گرداند.

جلوگیری از عبور نور در این سقف‌ها موجب شده تا نصب آنها با کمترین فاصله نسبت به سقف اصلی صورت پذیرد و با توجه به این موضوع که این سقف نور را منعکس می‌کند، فضا نسبت به حالت عادی روشن‌تر، دل بازتر و بزرگ‌تر به نظر رسد؛ به همین دلیل سقف کاذب لاکی برای محیط‌هایی که ارتفاع آن کم است، پیشنهاد می‌شود.

سقف کشسان، فراتر از يک سقف معمولی

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، سقف‌های کاذب امروزی در جهت بهبود و افزایش قابلیت‌های سقف‌های کاذب اولیه تولید و روانه‌ی بازار شده‌اند که سقف‌های کشسان نقطه‌ی عطفی در کار تولیدکنندگان این محصول محسوب می‌شود. ویژگی‌های مثبت سقف‌های کشسان به قدری زیاد است که آن‌ها را کاملاً از سایر سقف‌های کاذب متمایز می‌کند.

در ساخت این سقف‌ها از کلر استفاده شده است، به همین خاطر در برابر اشتعال مقاوم هستند و در صورت مجاورت با آتش، تنها جمع می‌شوند و به گسترش آتش کمکی نمی‌کنند. علاوه بر این مورد، سقف باریسول در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم است و امکان شستشو را برای خانم‌های خانه دار که به پاکیزگی اهمیت زیادی می‌دهند، فراهم می‌سازد.

استحکام بسیار بالا موجب می‌شود تا این سقف در برابر ضربه صدمه‌ای نبیند و توانایی تحمل بار تا 200 کیلوگرم در هر یک متر مربع را داشته باشد. متریال به کار رفته در ساخت این سقف‌ها به گونه‌ای است که گرد و خاک آسیبی به آن وارد نمی‌کند. طول عمر این سقف‌ها با توجه به این ویژگی‌ها تقریباً 50 سال تخمین زده می‌شود.

شاید گمان کنید به دلیل اینکه این سقف‌ها یک بار در مجاورت با گرما افزایش طول می‌دهند دیگر امکان جابهجایی آنها وجود ندارد، اما اینطور نیست. در صورتی که سقف کاذب کشسان را از محل قرارگیری خود خارج نمایید، این سقف شروع به انقباض کرده و به حالت اولیه خود قبل از نصب باز می‌گردد و شما می‌توانید به راحتی آن را در مکانی دیگر مورد استفاده قرار دهید.

نصب پروفیل‌ها و پارچه‌ی کشسان بسیار راحت بوده و امکان پیاده سازی آن بر روی تمامی سطوح صاف، منحنی و شیبدار وجود دارد. عملیات نصب بدون هیچ دورریزی صورت می‌گیرد و به این ترتیب می‌توانید بدون اینکه وسایل را از محیط خارج کنید سقف کاذب را اجرا نمایید.

سایر مزیت‌های سقف کاذب کششی شامل مواردی چون تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ، خاصیت آکوستیکی، پایداری در برابر اشعه‌ی ایکس، مقاومت در برابر سرمای منفی 40 درجه و گرمای مثبت 50 درجه‌ی سانتی‌گراد، قابلیت نورپردازی از زیر و روی کار به کمک فیبرهای نوری، مهتابی‌های اس ام دی و لامپ‌های آر جی بی اشاره کرد. به علاوه زینک اکساید به کار رفته در فرمولاسیون سقف کششی، خاصیت آنتی باکتریال را به سقف باریسول هدیه می‌دهد.

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، در گرو به کار گیری متریال مرغوب است و در صورتی که از مواد بی کیفیت استفاده شود، نمی‌توان انتظار چنین ویژگی‌های منحصر به فردی را داشت؛ در نتیجه بهتر است عملیات خرید سقف کاذب را به متخصصین مجرب و قابل اعتماد در این کار بسپارید.

نحوه‌ی نصب سقف کشسان چگونه است؟

قبل از هر چیزی باید بگوییم با توجه به اینکه برای نصب این سقف کاذب به هیتر نیاز است و این هیترها نیز حرارت زیادی را از خود تولید می‌کنند، اگر تخصص این کار را ندارید به هیچ وجه اقدام به نصب سقف کاذب نکنید چرا که ممکن است موجب آسیب رسیدن به خودتان یا پارچه‌ی کشسان شود.

براي نصب سقف، اگر طرح انتخابي نياز به نورپردازي داشته باشد، منابع نور را به سقف اصلي متصل کرده و سپس پروفيل هاي ريلي که در دو نوع سقفي و ديواري وجود دارد، نصب مي شوند. ریل ها خیلی محکم دورتادور سقف و با فاصله ای معین نصب می شوند، سپس چهارگوشه ی پارچه را به کمک گیره های نگهدارنده روی هوا معلق نگه میدارند و عملیات نصب پارچه ی کشسان به پروفیل ها را آغاز می کنند.

همان‌طور که گفتیم پارچه مساحت کمتری نسبت به سقف اصلی دارد و برای اینکه پارچه تمام سقف را پوشش دهد، نیاز است تا آن را گرم کنیم. هیتر باید با فاصله‌ی معینی نسبت به سقف کاذب قرار بگیرد تا حرارت حاصل موجب جمع شده پارچه نشود. پس از کش آمدن پارچه‌ی کشسان، باید لبه‌های پارچه را با دقت تمام داخل ریل‌ها جا انداخت.

پس از نصب هر گوشه از سقف، گیره‌ها برداشته می‌شود و پس از اتمام نصب، برای چند دقیقه به وسیله‌ی هیتر و به صورت یکنواخت گرما را به سقف کشسان منتقل کنید تا شکل نهایی خود را بگیرد. در نهایت باید تمام درزهای بین سقف کاذب و دیوار با درزگیر پر شود تا از ورود حشرات، گرد و غبار به پشت سقف جلوگیری شود.

براي جذب مخاطب، تنها يک سقف کشسان لازم است

سقف کشسان ویژگی‌های منحصر به فرد بسیاری دارد که ما سعی کردیم به طور کامل همه‌ی آنها را به شما معرفی کنیم. این متریال پر طرفدار علاوه بر سقف‌ها، در پنل های خورشیدی شناور، ساخت اشکال سه بعدی و پوشش دیوارها کاربرد دارد و همواره یکی از گزینه‌های اصلی سازندگان هنگام انتخاب سقف کاذب است. نصب آسان و سریع بدون تولید زباله، استحکام و مقاومت بالا، خواص آکوستیکی و آنتی باکتریالی، طرح و رنگ متنوع، ماندگاری و دوام بالا تنها بخشی از ویژگی‌های این محصولات است که هر مخاطبی را مجذوب خودش می‌کند. پس اگر در این زمینه فعالیت دارید و قصد دارید فضایی بسازید تا همه‌ی مشتریان را به خرید ترغیب کند، یکی از برگ برنده‌های شما، می‌تواند استفاده از سقف‌های کششی است.

09123989809
09123989809