• شماره تماس: 09123989809
  • ایمیل: info@adriandecor.com
  • ساعت کاری: 08:00-17:00

سقف کناف

کناف یا ساخت و ساز خشک؟

روش‌های مختلفی برای ساخت سازه وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. یکی از عناصری که در ساختمان‌ها به روش‌های گوناگونی پیاده سازی می‌شود سقف است. در گذشته سقف‌ها را به صورت سنتی اجرا می‌کردند و در نهایت برای زیبایی کار از گچ بری استفاده می‌شد؛ اما شرکتی آلمانی تحت عنوان کناف (Knauf)، دست به تولید مواد اولیه و محصولات جدیدی زد که اثری از آب در آنها دیده نمی‌شد. این موضوع باعث می‌شد تا هم کار مهندسین ساختمان آسان‌تر شود و هم سازه از ویژگی‌های منحصر به فردی بهره‌مند شود. با توجه به حذف آب از مراحل ساخت مواد، این سیستم ساختمان سازی تحت عنوان ساخت و ساز خشک معرفی شد و کم‌کم جایگاه خوبی در بین ساختمان سازان و مردم پیدا کرد.

با این تفاسیر کناف نام شرکت تولید کننده‌ی این سیستم ساخت و ساز بوده که به اشتباه برای محصولات آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در این بین مثال‌های مشابه زیادی مانند ریکا (به جای مایع ظرف‌شویی) و  کلینکس (به جای دستمال کاغذی) به چشم می‌خورد که نشان دهنده‌ی جامعیت این موضوع در ایران و سرتاسر جهان دارد.

این سیستم ساخت و ساز که توسط کمپانی کناف ارائه شد، از ویژگی‌های زیادی برخوردار است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، اما یکی از مهم‌ترین مواردی که در اوایل ورود این سیستم به صنعت ساختمان سازی باعث شد تا سازندگان و طراحان دکوراسیون داخلی به آنها روی آورند، زیبایی‌شان بود که به نسبت مدل‌های معمولی از جذابیت بیشتری برخوردار بودند.

ویژگی‌های سیستم ساخت و ساز خشک کناف

شاید هنگام تولید اولین سری از محصولات شرکت کناف، آنها پیش‌بینی چنین ویژگی‌هایی را نمی‌کردند و تنها هدف آنها کاهش وزن سازه و کاهش ضایعات ساختمانی بود، اما روند تولید و اصلاح فرمولاسیون مواد اولیه به گونه‌ای پیش رفت تا به مرحله‌ای رسید که امروزه محصولات تولید شده از مزیت‌های زیادی برخوردار هستند. ساخت و ساز خشک موجب ارتقای کیفیت و ایمنی ساختمان شده و  باعث می‌شود سازه در برابر زلزله مقاومت بیشتری داشته باشد.

ساختار سقف‌های کناف به گونه‌ای است که می‌توان آنها را در به عایقی در برابر ورود و خروج صدا و حرارت تبدیل کرد. همچنین با به‌کارگیری متریال مخصوص، می‌توان آنها را در آتش و رطوبت نیز نیز بیمه کرد. سقف کناف امکان دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را فراهم می‌سازد و به همین خاطر انجام تعمیرات بسیار راحت‌تر از زمانی است که سقف‌های سنتی به کار گرفته شوند.

ساختار سقف کناف به چه شکل است؟

سقف‌های کناف که در فارسی به آن گچ برگ نیز می گویند، در دو مدل مشبک و یکپارچه تولید می‌شوند. هر دو مدل از دو قسمت اصلی تشکیل شده‌اند که این دو بخش در سقف مشبک شامل پروفیل‌های سپری و تایل های گچی یا سیمانی می‌شود. اما در نمونه‌های یکپارچه، بخش اول سازه‌ای فولادی ناودانی شکل است که برای زیرسازی کار ساخته می‌شود و بخش دوم صفحات گچی یا سیمانی هستند که با روکشی کاغذی سطح خارجی آنها پوشانده شده است.

در نمونه‌های یکپارچه، صفحات گچی بزرگ به سازه‌ی فولادی سبکی که به سقف اصلی متصل شده، پیچ و مهره می‌شوند. فضای خالی میان این صفحات گچی، به کمک نوار و بتونه پر می‌شود و یک سطح صاف و یک دست را به ارمغان می‌آورد که عمل رنگ آمیزی و پیاده سازی طرح را امکان پذیر می‌سازد. این صفحات گچی در انواع مختلفی نظیر ساده، مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر رطوبت و مقاوم در برابر هر آتش و رطوبت تولید و عرضه می‌شوند.

توصيه‌هايی در مورد استفاده از سقف کاذب کناف

  • سقف کناف شبکه‌ای انتخاب مناسبی برای محیط‌هایی که رطوبت بالایی دارند نبوده و باید از نمونه‌های یک پارچه در این فضاها استفاده نمود تا رطوبت به پشت سقف نفوذ نکند.
  • در صورتی که خیلی اهل تمیز کاری و رسیدگی به منزل یا محل کار خود نیستید، بهتر است از سقف کاذب کناف استفاده نکنید چراکه باید در فاصله‌های کوتاه آنها را تمیز کرد تا سقف خراب نشود.
  • اگر تأسیساتی که از بالای سقف عبور کرده‌اند وزن زیادی دارند یا قصد اتصال لوسترهای بزرگ و سنگین وزن به سقف را دارید، وضعیت اتصال پروفیل فولادی به سقف اصلی و همچنین نحوه اتصال لوستر به سقف کاذب باید مورد بررسی قرار بگیرد تا در اثر فشار زیاد آسیبی به سقف وارد نشود.
  • اگر سقف کناف را برای محیطی مثل آشپزخانه که گرم‌تر از سایر نقاط است به کار می‌برید، چون احتمال عرق کردن پشت سقف وجود دارد، بهتر است یک لایه عایق پشت سقف را پوشش دهد تا از تعریق و در ادامه آسیب رسیدن به سقف جلوگیری شود.

چرا سقف کناف؟

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که احتمال وقوع زلزله در آن زیاد است اما خوشبختانه شدت آن به میزانی است که در اکثر موارد می‌توان با مقاوم سازی ساختمان از تخریب آن جلوگیری کرد و خسارت را به حداقل رساند. یکی از کارهایی که برای این مقاوم سازی می‌توان انجام داد، کاهش وزن ساختمان است که این کار به لطف سقف و دیوار کناف امکان پذیر شده است. به علاوه اجرای این سقف‌ها بسیار آسان است و در سریع‌ترین زمان ممکن اجرا می‌شود؛ پس اگر طرفدار سبک سنتی هستید، بهتر است در نحوه‌ی ساخت و ساز خود، تغییراتی را ایجاد نمایید تا هم روند کارهایتان سریع‌تر پیش رود هم از جان خود، عزیزان و هم‌وطنانتان بهتر حفاظت کنید.

09123989809
09123989809